Sağlık

Takıntılı mısınız?

Takıntılı mısınız?

Takıntılı insanlar takıntılarıyla her zaman savaş içinde. Buna engel olamayanlar ileride büyük psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.

Çukurova Üniversitesi Mediko-Sosyal uzmanlarından Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul, kişilik özelliği olarak ortaya çıkan olumlu davranışların aşırılaşması ile saplantı haline gelebildiğine dikkati çekti.

"Takıntı-Saplantı Hastalığı"nın Türkiye'de oldukça yaygın olduğunu belirten Yurdakul, şunları söyledi:

"Çok sayıda kişi, bu hastalığa yakalandığını farkında olamayabilir. Kendini fazla titiz ya da düzen düşkünü olarak tanımlar. Oysa istese de aklından çıkaramadığı düşünceler ve bunların sonucunda her ne pahasına olursa olsun yaptığı davranışlar hastalığın habercisidir.

En tipik belirtilerinden biri sürekli elleri yıkama alışkanlığıdır. Kişi kendini kirli hisseder, mikrop kapmaktan korkar, elleri yara da olsa yıkamaya devam eder. Araştırmalar, hastalığın kadınlarda daha sık ortaya çıktığını gösteriyor. Misafirleri gittikten sonra evini dezenfekte etme, yiyecekleri çamaşır suyunda yıkama gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz."

Takıntı birçok sorunun kaynağı

Sabri Yurdakul, takıntı-saplantı hastalığının başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere bir çok fiziksel sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi.

Yurdakul, takıntı-saplantı hastalarının tatil yapmakta zorlandıklarını ve kendilerini huzursuz hissettiklerini de ifade ederek, çalışma bağımlısı haline geldiklerine kaydetti.

Kalıtımsal olarak da rastlanabilen hastalara ilaç tedavisi ve terapi uygulandığını belirten Yurdakul, davranışlarını istem dışı tekrarladığını ya da aşırı hassasiyet gösterdiğini fark edenlerin mutlaka uzmana başvurmalarını istedi.
Yayın tarihi: 20.08.2006
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.