Sağlık

Takıntılar hayatı zehir ediyor

Takıntılar hayatı zehir ediyor

Sürekli mum yakma ve el yıkama gibi tekrarlanan bazı basit "takıntı zorlantı bozuklukları" depresyona neden olarak bireyin sosyal hayatını karartabiliyor.

Konya Numune Hastanesi Psikiyatri Servisi Klinik Psikoloğu Nevzat Tekin, toplumda yaygın görülen "takıntı zorlantı bozuklarının zararsız gibi gözükseler de ilerlediğinde önemli sıkıntılar yaratabileceğini ifade ediyor.

Kendilerine belli düşünce ve davranış kalıplarına takıntısı olan çok sayıda hastanın geldiğini anlatan Tekin, bu tür hastaların genellikle titiz ve evhamlı kişilikler olduğunu kaydediyor.

Her akşam evinde mum yakmak, her yere mutlaka sağ ayak ya da bellibir vücut pozisyonu ile girmek gibi takıntıları olanların yanı sıra, mikrop kapacağı ya da kirlendiği düşüncesiyle sık sık ellerini yıkayanve banyodan saatlerce çıkamayan kişilerin de bu hastalığın en belirginörnekleri arasında yer alıyor.

Dokunduğu her şeyden sonra kendini, ellerini yıkamak zorunda hisseden bir kişi çalıştığı işyerinde dosyalara dokunamıyor, bilgisayara elini süremiyor, dokunduğunda ise sürekli temizlenme ihtiyacı duyuyor. Böyle bir kişinin iş ve aile hayatı da takıntılar yüzünden başarısızlık ve mutsuzluk doluyor.

Bu hastalığın nedenlerinin kalıtımsal etkilere bağlı olduğunu da vurgulayan Tekin, çocuklukta yaşanan bazı kötü yaşantıların da bu duruma neden olabileceğini ifade ediyor ve bu tür sorunlar yaşayanların mutlaka psikolojik yardım alması gerektiğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 23.01.2003
932
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.