Sağlık

Süt için, enerjik olun!

Süt için, enerjik olun!

Protein oranının yüksek olması nedeniyle her gün süt içilmesini öneren uzmanlar, günde 1 bardak sütün kişiye daha enerjik yaptığını açıkladı.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ahmet Ayar, Türk toplumunda süt içme alışkanlığı olmadığını, ancak dengeli ve ekonomik beslenmek için sütün ideal bir içecek olduğunu söyledi.

Vücudun beslenmesi için gerekli besin öğelerinin hemen hepsini bulunduran sütün önemli besin kaynağı olduğunu kaydeden Ayar, "Fizyolojik değeri yüksek olan sütte A, E, D, B 2, B 6 ve K vitaminleri var. Hücre ve dokuların oluşmasında büyük önem taşıyan süt, vücuttaki aminoasitlerin sentezlerken kişiyi daha enerjik yapar" dedi.

Sokaktan alınan sütün fazla kaynatıldığını, bu nedenle besin değerinin azaltığını belirten Yardımcı Doç. Dr. Ayar, şunları söyledi: "Yüzde 87 oranında su bulanan sütün diğer yüzdesi kuru maddedir. Fazla kaynatılınca kuru madde oranı yükselir. Bu sütün vitamin değerini düşürür. Oysa pastörize edilmiş süt, düşük ısıda kaynatıldığı için vitamin değeri yüksek ve sağlıklıdır. Protein içeriği yüksek süt yerine alternatif içecekler kola, meyve suyu veya çay tercih ediliyor. Oysa sütteki protein bu içeceklerin hiçbirinde yoktur."
Yayın tarihi: 22.01.2003
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.