Sağlık

Süt, her derde deva

Süt, her derde deva

Hemen her yaşta tüketilmesi gereken süt, içerdiği etkin maddelerle, zeka gelişimini sağladığı gibi deri ve göz sağlığına da iyi geliyor.

Süt, içerdiği laktoz, protein, süt yağı, mineral ve vitaminlerle sağlık açısından büyük önem taşıyor. İçerdiği laktoz ile vücuda enerji sağlayan süt, bünyesinde bulundurduğu galaktozla beyin ve sinir dokularının oluşumunun yanı sıra, bağırsaklarda istenmeyen mikroorganizmaların gelişiminin önlenmesinde önemli rol oynuyor.

Beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarının oluşmasında etkili olan süt, içerdiği proteinle de hücre ve dokuların gelişiminde önemli yer tutuyor.

Büyüme ve gelişmeyi sağladığı gibi, saç ve tırnakların oluşumunda önemli rol oynayan süt proteini, kasların kasılmasına yardımcı oluyor ve vücutta ödem yapan sıvıların toplanmasını önlüyor.

Ayrıca, özellikle çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında önemli görev üstlenen kalsiyumu bünyesinde bulunduran süt, beslenme için gerekli olan yağda ve suda eriyen vitaminlerin hemen hepsini içeriyor.

Özellikle zeka gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığında gerekli B2 vitaminini bulunduran süt, içerdiği B12, A ve C vitaminleri ile de hastalıklara karşı direnci artırdığı gibi büyümeye de yardımcı oluyor.
Yayın tarihi: 09.07.2003
851
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.