Sağlık

Süt gibisi yok

Süt gibisi yok

Sütün yarım litresinde, 5 kilo et, 2.6 kilo ekmek, 6.3 kilo patates, 8.5 kilo elma, 1.6 kilo marul ya da 1.7 kilo havuçtaki kadar kalsiyum bulunuyor.

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Erkan Sunaoğlu, 1 litre sütte ortalama 36 gram süt yağı, 38 gram protein, 52 gram karbonhidrat ve 7 gram mineral maddeleri ile suda ve yağda çözünen vitaminlerin bulunduğunu söyledi.

Doğada yüksek oranda sadece sütte bulunan ve süt şekeri olarak bilinen laktozun önemli enerji kaynağı olduğunu belirten Sunaoğlu, laktozun yapısındaki galaktozun, beyin ve sinir dokularının oluşumunda çok önemli rol oynadığını bildirdi. Kalsiyum ve fosforun emilmesini sağlayan laktozun kemik ve diş oluşumunda, bebeklerin beslenmesinde büyük önem taşıdığını vurgulayan Sunaoğlu, şunları kaydetti:

"Süt yağı da önemli enerji kaynağıdır. Süt yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarını oluşturur. Süt proteinleri ise hücre ve dokuların oluşumunda, büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. Saç ve tırnakların oluşumuna yardımcı olan süt proteinleri, kas fonksiyonlarına yardımcı olur. Mineral maddeler açısından zengin olan sütte, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Yarım litresindeki kalsiyumu, 5 kilo et, 2.6 kilo ekmek, 6.3 kilo patates, 8.5 kilo elma, 1.6 kilo marul ya da 1.7 kilo havuçta bulunan kalsiyuma eşdeğer olan süt, sağlıklı yaşam açısından büyük önem taşır."

B12 kaynağı

Erkan Sunaoğlu, içerdiği kalsiyumu ile özellikle küçük yaştaki çocukların sağlıklı gelişimi için tüketilmesi zorunlu olan gıdalar arasında yer alan sütün, zeka gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığı için gerekli B12 vitamini yönünden en iyi kaynak olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 21.11.2006
1030
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.