Sağlık

Süt dişlerini önemseyin güzel gülümseyin!

Süt dişlerini önemseyin güzel gülümseyin!

İnsanları etkilemenin en önemli yollarından birinin "güzel bir gülümseme" olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Güzel bir gülümseme için de süt dişlerinden itibaren ağız bakımına önem verilmesi gerekiyor.

Güzel bir diş yapısına sahip olmak için çocuk yaştan itibaren düzenli diş bakımının büyük önemi bulunduğuna dikkati çeken Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Baydaş, güzel bir gülümse ve ideal bir diş yapısına sahip olmak için de, çocukluk döneminde ağızda bulunan süt dişlerinin ebeveynler tarafından önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Baydaş, anne ve babaların, çocuklarının süt dişleri için "Bunlar düşecek ve alttan yenisi gelecek" anlayışı ile hareket etmemeleri gerektiğini vurgulayarak, her süt dişinin, yerine gelecek sürekli diş için bir yer tutucu ve rehber görevi yaptığını bildirdi.

Neler yapılmalı

- Çocukların süt dişlerinde oluşan çürükler vakit geçirilmeden tedavi ettirilmeli

- Zamanından önce süt dişlerinin çekiminden de kaçınılmalı, çünkü bu dişlerin zamanından erken çekilmesi ve çürümesi, alttan gelecek sürekli dişlerin sürme düzenini bozabilir

- Çocuklara diş sağlığının önemi anlatılarak, diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı
Yayın tarihi: 28.09.2003
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.