Sağlık

Sürekli oturmak bel fıtığı riskini artırıyor

Sürekli oturmak bel fıtığı riskini artırıyor

Sürekli oturmak bel fıtığı riskini artırıyor. Bu hastalığa en çok yakalananlar da işleri gereği sürekli masa başında çalışanlar...

Çalışma hayatında, tüm meslek grupları için sağlık açısından birtakım riskler bulunuyor.
Özellikle işi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlar, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlar, bu durumdaki kişilerin bazı kurallara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim DalıÖğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, özellikle oturarak çalışmak zorunda olan bankacılar ve memurların, sürekli ve yanlış oturma şeklinden dolayı omurga yapılarında bozulmalar meydana geldiğini söyledi. Bu tip mesleklerde çalışanlarda bel fıtığına yakalanma riskinin ağırlıkta olduğunu belirten Bodur, şunları söyledi: "Sürekli oturan kişilerin bel kasları hareketsizlikten dolayı zayıf kalır. Omurganın alt kısımlarında diskler üzerine fazla basınç geldiği anda, bel fıtığı riski oluşur ve klinik durumlara varan sonuçlara neden olur. Oturarak çalışanlar bel fıtığından korunmak içinbel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalılar. Yoksa ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler."

Uzun süre hareketsiz oturmanın bel fıtığının yanı sıra "sağlıklı yaşam duruşu"nu da bozduğunu belirten Bodur, oturarak ve aynı zamanda öne eğilerek yapılan işlerde bel omurunun dışa doğru bombe yaptığına dikkat çekti. Bodur, ayaktaki duruşun, insan anatomisi için doğru bir duruş olduğunu belirterek, "Otururken de bu duruşa korumaya özen gösterilmeli. Sağlıklı yaşam duruşunun korunması için yürüyüşler yapılmalıdır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 22.01.2004
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.