Sağlık

Sürekli oturanlar 'bel fıtığı' riskiyle karşı karşıya

Sürekli oturanlar 'bel fıtığı' riskiyle karşı karşıya

Sürekli oturmak bel fıtığı riskini artırıyor. Bu hastalığa en çok yakalananların işleri gereği sürekli masa başında çalışanlar...

Özellikle işi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlar, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, çalışma hayatında, tüm meslek grupları için sağlık açısından birtakım riskler olduğunu söyledi.

Bu tip mesleklerde çalışanlarda bel fıtığına yakalanma riskinin ağırlıkta olduğunu belirten Bodur, şunları söyledi:''Sürekli oturan kişilerin bel kasları hareketsizlikten dolayı zayıf kalır. Omurganın alt kısımlarında diskler üzerine fazla basınç geldiği anda, bel fıtığı riski oluşur ve klinik durumlara varan sonuçlara neden olur. Oturarak çalışanlar bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalılar. Yoksa ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler."

Uzun süre hareketsiz oturmanın bel fıtığının yanı sıra ''sağlıklı yaşam duruşu''nu da bozduğunu belirten Bodur, oturarak ve aynı zamanda öne eğilerek yapılan işlerde bel omurunun dışa doğru bombe yaptığını söyledi.

Bodur, ayaktaki duruşun, insan anatomisi için doğru bir duruş olduğunu kaydederek, ''Otururken de bu duruşa korumaya özen gösterilmeli. Sağlıklı yaşam duruşunun korunması için yürüyüşler yapılmalıdır'' uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 11.04.2004
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.