Sağlık

Süper enfeksiyon belirtileri!

Süper enfeksiyon belirtileri!

Özellikle kış aylarının baş belası soğuk algınlıklarına bir de bakteri enfeksiyonları eklenirse süper enfeksiyona dönüşüyor.

Neden görülür?

Soğuk ve yağmurlu hava, öksürük, ses kısıklığı, nezle ve bronşitin ortaya çıkmasına neden olur. Soğuk algınlığına yol açan virüslerin solunum yolu dokularına zarar vermesi kolaylaşır.

Milimetrenin sadece 300 binde biri büyüklüğündeki virüsler, heryerdedirler ve insandan insana geçerler. Burundaki mukoza tabakasının ısısının düşmesi veya kuru, sıcak hava nedeniyle saldıryıa açık olması halinde virüsler rahatlıkla burundan ilerlemeyi başarabilir.

Vücut bunları algılar ve hapşırma veya öksürme yoluyla dışarı atmaya çalışır. Ancak virüsler bir kere yerlerine yerleşmiş ve soğuk algınlığına yakalanılmıştır. Soğuk algınlığına insanlar yılda 1-2 kez yakalanır ve en fazla bu nedenle hastalanırlar. Virüsler ise, cilt yüzetinde en fazla 3 saat, kuru yüzeylerde ise 3 gün yaşayabilirler.

Belirtileri nelerdir?

Virüsler solunum yolu ile ağız veya burundan vücuda girer. İlk önce kaşınma, sonrasında boğaz ağrısı hissedilir. Ses kısılması veya tamamen sesin gitmesi sorunu yaşanabilir. Solunum yolu hastalıklarında süper enfeksiyon tehlikesi de vardır.

Süper enfeksiyon nedir?

Süper enfeksiyon viral enfeksiyona bakteri efeksiyonu eklenmesi durumudur. Virüslerin yanı sıra bakteriler de sağlığı tehdit etmektedir. Bu durumda antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ihmal etmeden doktora başvurunuz.
Yayın tarihi: 11.09.2006
4130
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.