Sağlık

Sünnette doğrular ve yanlışlar

Sünnette doğrular ve yanlışlar

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Büyükünal, sünnetin iyi bir ortamda ve uzmanı tarafından yapılmaması halinde kalıcı korkuya ve ileride seksüel sorunlara yol açabileceğini bildirdi.

Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu`nda halka açık düzenlenen toplantıda, ``Sünnette doğrular ve yanlışlar`` konusu ele alındı.

Bugünkü bilgilere göre, ``sünnet şu yaşta sakıncalıdır ya da mutlaka şu yaşta yapılmalıdır`` gibi kesin bir sınırlama koymanın mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Büyükünal, ``Tıbbi gereklilik varsa her zaman sünnet yapılabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, bize gelenlere 2 yaşından önce yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü araştırmalara göre, bu dönemde yaptırırsınız çocuk o korkuyu ileride hatırlamıyor`` diye konuştu.

Toplu yapılan sünnetlere de dikkati çeken Prof. Dr. Büyükünal, buralarda her çocuğa ayrı steril alet kullanmanın mümkün olmadığını, bunun da Hepatit B gibi hastalıkların yayılmasına zemin hazırlayabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Büyükünal, aileleri bu tür organizasyonlarda sünnet yaptırmamaları konusunda uyararak, ``Aileler için sevindirici olan sünnet, iyi bir ortamda ve uzmanı tarafından yapılmaması halinde kalıcı korku ve ileride seksüel sorunlara yol açabilir`` dedi.

-``LAZER DEDİKLERİ ELEKTRİKLİ HAVYA...``-

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Danişmend de, sünnetin mümkünse ilkokul öncesi yapılması ve 2.5-5.5 yaşları arasında da genel anestezinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Uygun olmayan koşullarda ve bu işi zanaat edinmiş kişiler tarafından yapılan sünnet sonucu oluşabilecek komplikasyonlara da dikkati çeken Prof. Dr. Danişmend, bunlardan en önemlisinin ölümlere varabilen kanamalar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Danişmend, ayrıca mikrop kapma, sünnet derisinin eksik veya fazla kesilmesi ile idrar tüpünün delinmesi gibi sonuçlara yol açabileceğini kaydetti.

Aynı fakülteden Prof. Dr. Yunus Söylet de, dört dörtlük bir cerrahi işlem olan sünnetin, cerrah tarafından ameliyathanede yapılması gerektiğini dile getirdi.

Lazerle sünnetin dünyanın hiçbir yerinde yapılmadığını, Türkiye`de bunun bu işi kendine meslek edinmiş zanaatkarlar tarafından reklam aracı olarak kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Söylet, ``Lazer dedikleri alet, radyo tamircilerinin kullandığı elektrikli havyadır`` dedi.

PSİKOLOJİK YÖNÜ

Sünnetin çocuğun psikolojisi üzerindeki etkisine değinen İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Emir'de, şunları söyledi:

``Korku ve ağrı, çocukta psikolojik travmaya yol açabilir. Bu nedenle sünnet öncesi çocuk mutlaka psikolojik olarak hazırlanmalı. Çünkü, iyi bir sünnet yapsanız dahi, çocukta gece kabusları, histerik davranışlar gibi travmalar kalabilir. Sünnet ile sadece pipinin ucundaki fazla derinin alınacağı ve pipinin bu işlemden zarar görmeyeceği kendisine uygun bir dille anlatılmalı.``
Yayın tarihi: 17.06.2002
3062
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.