Sağlık

Sünnet için hazırlıklara başlayın

Sünnet için hazırlıklara başlayın

Sünnet basit bir operasyon gibi görülse bile yanlış uygulanması, etkileri yaşam boyu sürecek sorunlara yol açabiliyor.

Prof. Dr. Yunus Söylet

Okul tatili yaklaştıkça sünnet kıyafetleri vitrinlerdeki yerini almaya başladı. Müslümanlar ve museviler için dini görev olan sünnetin tıbbi avantajlarının ortaya konması, birçok ülkede sünnet yaptırmayı tercih edenlerin sayısında artışa neden oluyor.

Sünnet nasıl yapılır? Yararı var mı?

Erkek çocuklarda penisin ucundaki sarkan fazlalık cildin, penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şekilde uzaklaştırılması işlemine sünnet denir. Bu deri parçası tıkanıklıklara, idrar akımının engellenmesine ve bazen de idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Hatta derinin kendisi de iltihaplanabilir. O nedenle bu derinin alınması idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kez daha sık görülür. Sünnet olmayanlarda hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli hanımlarda rahim boynu kanserlerinin daha sık geliştiği de biliniyor.

Sünnet yaşı kaç olmalı?

Sünnet için ideal dönemler yeni doğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaşından 10 yaşa kadar olan dönemler. 1,5 - 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönemler. Bu dönemde tıbbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçınılmalı. Yeni doğan döneminde sünnet kolay olması genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih ediliyor. Operasyon sonrasında bölgenin bakımında titizlik gerektiği unutulmamalı.

Mutlaka sünnet yapılması gereken durumlar var mı?

Bazı özel şartlarda yaşa bakılmaksızın sünnet yapılması gerekir. Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken sünnet gerekr. Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapılmalı. Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gerekli.

Kesinlikle sünnetin yapılmaması gereken sorunlar neler?

Halk arasında 'yarım sünnet' , 'peygamber sünneti' olarak bilinen, tıp dilinde ismi 'hipospadyas' olan doğuştan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapılmamalı. Sünnet derisi 1 yaş civarında yapılması gerekecek ameliyatta kullanılır.

Kimler tarafından ve nerede yapılmalı?

Sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerekiyor. Sünnet bir ameliyattır. Ameliyathanede ve ameliyat şartlarında yapılmalı. Doğru olanı, genel anestezi ile hiç bir ağrı ve korku duyurmadan yapılan sünnettir. Çocuk ameliyathaneye alınmadan önce sakinleştirici bir şurup verilir. Rahat bir şekilde ameliyathaneye alındıktan sonra, anestezinin hemen başlangıcında penise bölgesel lokal anestezi uygulanarak hem anestezinin çok hafif olabilmesi sağlanır, hem de operasyon sonrasında birkaç saat hiç ağrısız bir dönem geçirilir.

Sünnetin riskleri var mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi sünnetin de riskleri vardır. Uygun olmayan ortam ve şartlarda yapılan sünnetlerde, enfeksiyon en önemli komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Sünnetin en büyük risklerinden biri çocuğun psikolojik olarak aşırı hırpalanması. Bu durum lokal anestezi ile adeta bir şiddet gösterisi şeklinde cereyan eden sünnetlerden sonra görülür. Bir de seçilen cerrahi teknikle de bağlantılı olarak görülen problemler olabilir. Bunların başında kanama ve estetik yönden çirkin sünnetler gelir. Zaman zaman düzeltilmesi için bize getirilen idrar borusunun kesildiği, penisten fazla dokunun çıkarıldığı veya gerekenden az bölüm kesildiği için düzeltici ameliyatlar gereken hastalar da olur.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/KELEBEK
Yayın tarihi: 08.06.2004
1040
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.