Sağlık

Sünnet AIDS'ten koruyor

Sünnet AIDS'ten koruyor

Sünnet olmak, erkeklerin kadınlardan HIV virüsünü kapma oranını yüzde 65 oranında azaltıyor.

Sünnet olmak, HIV bulaşma olasılığını azaltıyor. Uluslararası AIDS Derneği'nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği AIDS kongresinde sünnetin, AIDS önleme programları için önemli bir araç olabileceği açıklandı.

Fransız araştırmacıların, 2002-2005 yılları arasında Güney Afrika'daki heteroseksüeller arasında yaptığı araştırmada sünnet olmanın, erkeklerin kadınlardan HIV virüsünü kapma oranını yüzde 65 oranında azalttığı tespit edildi.

'Bu araştırma bir ilk'

Fransa Ulusal AIDS Araştırmaları Vakfı adına araştırmayı yürüten Dr. Bertrand Auvert, erkek sünnetinin AIDS'i önlediğiyle ilgili iddia ve tespitlerin her zaman olduğunu, ancak Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yürüttükleri üç yıllık çalışmanın, 'kontrol örnekleri de kullanılarak ve rastgele örneklemlerle yapılan ilk çalışma' olduğunu vurguladı.

Gençlerle çalıştılar

Çalışmaya sağlıklı ve cinsel açıdan aktif, 18-24 yaş arası 3 bin erkek katıldı. Araştırmanın yürütüldüğü Güney Afrika'nın Orange Farm bölgesinde kadın nüfusunun yüzde 32'si HIV taşımakta. Erkeklerin yarısı sağlık uzmanları tarafından sünnet edilirken, diğer yarısı ise sünnetsiz bırakıldı. Çalışmanın başında erkeklerin hepsi AIDS'den korunma yollarıyla ilgili bilgilendirildi.

21 ay sonra sünnet olmamış erkeklerin 51'ine HIV bulaşırken, sünnetlilerden 18'i virüsü kaptı. Auvert, sünnet edilmemiş peniste kalan sünnet derisinin, AIDS virüsünün varlığını sürdürebildiği ve yeniden üretildiği nemli bir ortam yarattığını söyledi. Nemli sünnet derisinin, cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların bulaşmasına da yardımcı olduğu düşünülüyor. Sünnetin potansiyel 10 HIV enfeksiyonundan 6 ile 7'sini engellediğini belirten Auvert, bu yolla kadınların da korunup korunmadığını ya da uzun vadeli bir koruma olup olmadığını analiz etmediklerini söyledi.

Uganda'da da araştırılıyor

Brezilya'da düzenlenen kongreye katılan bilim adamları ise sonuçların olumlu olduğunu, ancak diğer çalışmaların sonuçlarıyla birlikte sünnetin tüm faydalarını görmek gerektiğini söylediler.
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen bir başka araştırmada ise Uganda'daki 5 bin kişi gözetim altında. Bu araştırmanın sonuçlarının ise 2007 yılında açıklanması bekleniyor.

İki büyük endişe

Bilim çevreleri ise sonuçlara temkinli yaklaşıyor. En büyük endişe, sünnetli kişilerin AIDS'ten otomatik olarak korunduklarını düşünüp yeterli önlem almamaları. Yetkilileri endişelendiren bir başka nokta ise erkeklerin güvenli ve hijyenik olmayan ortamlarda sünnet olmaları.

Radikal
Yayın tarihi: 29.07.2005
1319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.