Sağlık

Stresliyken alkole yönelme gen eksikliği

Stresliyken alkole yönelme gen eksikliği

Bilim adamları, stresli insanların alkole yönelmesinin nedeninin bir genin eksikliği olabileceğini bildirdi. Almanya`daki Heidelberg Üniversitesi bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmayla, stresli bir süreçten sonra CRH1 geninden yoksun farelerin daha çok alkol tükettiğini saptadı.

Science dergisinde yayımlanan makalede, bu gelişmenin insanlarda da aynı şekilde görülebileceği öngörüldü.

Prof. Rainer Spanagel, araştırma sonuçlarının tutarlılığı halinde,iyileşen alkoliklerin hastalığının nüksedip etmeyeceğinin kolayca anlaşılabileciğini söyledi.

Spanagel ve meslektaşları, normal ve CRH1 geninden yoksun iki grupfareye su ve alkol verdi. İki grubun sadece yüzde 8`inin alkole yöneldiği gözlendi.

STRES TESTİ

Daha sonra her iki grup da strese maruz bırakıldı. Önceleri farelerin tamamı normal oranlarda alkol tüketirken, 3 hafta sonra CRH1geninden yoksun fareler diğer farelerden 3 kat daha çok alkol tükettiği ortaya çıktı. Daha ileri deneylerde, bu farelerin beyinlerinde belirli değişiklikler olduğu da gözlendi.

Bilim adamları, farelerin neden 3 hafta sonra daha çok içmeye başladığının açık olmadığını ifade ederken, daha önce yapılan pek çok çalışmanın stresin içki içmeyi tetiklediğine işaret ettiğini hatırlattılar.
Yayın tarihi: 16.05.2002
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.