Sağlık

Stresinizi dosta dönüştürün

Stresinizi dosta dönüştürün

Stres, yerine göre dost, yerine göre düşman olabilir. Stresin çözümünü dış etkenlerde değil, kendinizde arayın. Psikiyatristler, ''Renklerle, yiyeceklerle stres atılmaz'' diyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdülkadir Çevik, iyi kullanıp, değerlendirildiğinde stresin kişiyi daha ileriye götüren, güçlendiren ve geleceğe daha iyi hazırlayan bir dost olacağını söyledi.

Yaşanan stresin iyi kullanılmaması ve stres gibi yaşatılması halinde ise bir düşman olacağını belirten Çevik, "Stresi stres yapma özelliği bireye aittir. Stresi stres yapan onu yaşayan kişinin stresi nasıl algıladığıdır" dedi.

Doğumla birlikte başlıyor

Stresin birçok yönü bulunduğunu, gelişimsel, çevresel streslerin yanı sıra kişilik özelliklerinden de kaynaklanabildiğini belirten Çevik, stresin yeni doğan döneminde başladığını ifade etti.

Çevik, bu dönemde ailesi tarafından bebeğe yaşatılan stresin çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli aksamalara, duraksamalara ya da kişilik gelişiminin bazı noktalarda daha sivri özellikler kazanmasına neden olacağını anlattı.

Uyum sorunları ortaya çıkabilir

Ergenlik çağı, evlilik, askerlik, yeni iş, üniversite, ekonomik krizler, işsizlik, işini kaybetme endişesi, trafik yoğunluğu ve gürültünün de önemli stres kaynakları olduğunu belirten Çevik, bu kaynakların, bazen bireysel, bazen toplumsal boyutta ciddi rahatsızlıklara yol açabildiğini kaydetti.

Stres sonucu, migren, asabi tansiyon, mide ülserleri, bağırsak bozuklukları, romatizmal ağrılar görülebildiğini söyleyen Çevik, stresli kişide ayrıca uyum sorunları, davranış bozuklukları, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarının da ortaya çıkabildiğini ifade etti.

Kendinizle barışık olun

Prof.Dr. Çevik, rutinin dışına çıkan tutum ve davranışlar sergilemenin stresle baş etmede en önemli yollardan biri olduğunu belirterek, şu önerilerde bulundu:

Alışılagelen işin dışında başka bir işe yoğunlaşın. Çeşitli gevşeme teknikleri öğrenin, egzersiz yapın, ağaçlık alanlarda yürüyüş yapın.

Stresi kötü olarak algılamayın, size neler kazandırdığına bakın. Yaşadığımız stresin bize kaybettirdikleri varsa kazandırdıkları da var.

Olumsuz yaşantılar hiçbir zaman moralinizi bozmasın, olumsuz yaşantılar olumlu şeylerin tabanını da oluşturabilir.

Stresi yenmek için sorunun çözümünü dış etkenlerde aramayın. Renklerle, yiyeceklerle stres atılmaz, çözüm yolunu kendinizde arayın. Kendiyle barışık olanlar stresi daha kolay çözer.
Yayın tarihi: 28.10.2004
722
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.