Sağlık

Stresin azı yararlı

Stresin azı yararlı

Stresin çoğu zararlı azı ise yararlı...Uzun süreli stres altındaki kişilerin hücrelerinin direnci kırılıyor, direnme işlevi yitiriliyor.

İngiliz The Independent gazetesine göre, American Psikoloji Derneği'nin yayın organı Psychological Bulletin'de yayınlanan bir araştırma, stresin her zaman sağlığa zarar vermediğini, küçük dozdaki stresin yararlı olabileceğini ortaya attı.

Araştırma, modern yaşamın çileleri gibi görünen kentlerdeki yoğun trafik, bilgisayarların en kritik anlarda kilitlenmesi ve anne babaların büyüyen çocuklarıyla zorlu ilişkileri gibi sorunların yarattığı stresin, sağlık açısından yararlı olabileceğini gösterdi.

Buna karşın, stresli durumların çok uzamasının vücudun direnme sistemini tahrip ederek ciddi zarar verebileceğini ortaya koyan araştırmada, en tehlikeli stres durumları arasında kalıcı sakatlıklar, ciddi bir ruhsal sorunu olan eşin bakımını üstlenmek ve savaş mültecisi olmak sayıldı.

19 bin katılımcıya ilişkin verilerin değerlendirildiği araştırmanın sonuçları, uzun süreli stres durumlarının sağlık için oluşturduğu tehlikeleri de ortaya koydu. Buna göre, uzun süreli stres altındaki kişinin önce hücrelerinin direnci yok oluyor, sonraki bir aşamada ise genel direnme işlevi yitiriliyor.
Yayın tarihi: 07.07.2004
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.