Sağlık

Stresi yenmek için 'düzenli beslenin'

Stresi yenmek için 'düzenli beslenin'

Yapılan iyi bir kahvaltı ve akşama kadar süren düzenli beslenme, gün boyu yaşanacak stresi önemli ölçüde azaltıyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, stresi ve gerginliği, kişinin kendisinin yarattığını ve bunları, düşünerek de azaltabileceğini söyledi. Ancak, düzenli beslenmenin her gün olağan şekilde yaşanan stres ve gerginliği azaltabileceğini belirten Kucur, bunun için yanlış alışkanlıkların değişmesi ve çok miktarda alındığında sinirleri bozan kafein ve şeker içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerektiğini belirtti.

Özellikle yapılan iyi bir kahvaltının günlük stresi ve gerginliği düşürmede önemli bir etken olduğunu vurgulayan Kucur, "Sabahları kalktığımızda biraz hassas, alıngan ve sinirli oluruz. Bu aç olan bir vücut için çok normaldir. Karbonhidrat ve protein yüklü güzel bir kahvaltı ile sinirler yumuşadığı gibi olaylara karşı daha ılımlı davranabiliriz" dedi.

Büyük porsiyonlar yerine sık sık birşeyler atıştırılmasının da iyi olacağını dile getiren Kucur, "Beslenmede özellikle anti-stres maddeleri olarak bilinen kalsiyum ve magnezyuma ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca, bol miktarda B vitamini içeren ve (sinir besinleri) olarak adlandırılan et, balık, kepek, çavdar ile yeşil sebzelerin bütün öğünlerde bulunması da çok önemlidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 25.11.2003
812
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.