Sağlık

Stres yaşlanmayı hızlandırıyor

Stres yaşlanmayı hızlandırıyor

Devamlı stres yaşayan insanlarda kortizol hormonu aşırı salgılanıyor ve salgılama arttıkça yaşlanma da artıyor.

Hayatımızın her anında stresle karşı karşıya kalıyoruz. Gerilim, korku, baskı ve endişe gibi durumlarla karşımıza gelebilen stres, devamı halinde vücut dengelerini ciddi şekilde bozabiliyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Tokullugil, stres etkenlerinin vücutta ani tepkiler oluşturduğunu kaydederek, bireyin stres etkeniyle karşılaştığında, vücudunun kan basıncını yükseltmek ve gücü artırmak için ilk olarak ''adranelin'' hormonu salgılandığını, stresin devamı halinde vücudun, 'kortizol' adlı hormonu salgıladığını söyledi.

Kaygı en büyük düşman

Prof. Dr. Tokullugil, kortizol yüksekliğinin beyindeki hücreleri öldürmeye varan etkileri olduğuna dikkat çekerek, ''Bazı hastalıklar zararlı etkenlerin vücutta birikmesi sonucu yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Stres ise vücutta kortizol düzeyini yükselterek vücudun savunma sistemini bozduğu için yaşla birlikte ortaya çıkan bu durumların çok daha erken ortaya çıkmasına neden oluyor'' dedi ve şu uyarılarda bulundu: 'Kortizol düzeyinin yaşla birlikte artması doğaldır. Ancak stres, insan vücudundaki kortizol düzeyini artırdığından yaşlanmayı da artırır.
Yayın tarihi: 30.12.2006
897
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.