Sağlık

Stres orta sınıfı seviyor

Stres orta sınıfı seviyor

Bazı meslekler stresi sürekli kılan ortamlar yaratıyorlar. Ve stres, sanıldığı gibi yöneticileri değil, yönetilenleri tehdit ediyor

Yoga, meditasyon, reiki, relaksoloji yöntemlerini öğreniyoruz;daha sakin kalabilmek için bitki karışımlarından oluşan çayları içiyoruz; doğru nefes almayı başarırsak daha sakin kalabileceğimizi umuyoruz; ama stres peşimizi bir türlü bırakmıyor. Çünkü, hayatın ritmi sürekli olarak stresi sunuyor bizlere. Büyük holdinglerin sorumluluk sahibi patronlarından bir montaj işçisine kadar herkes, stresi iliklerine kadar hissederek yaşıyor. Milyarca insanı pençesine alan ve çağın sorunu olarak nitelenen stres, bazı meslekleri yapanları daha da çok etkiliyor ve birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların çoğunun temelinde stres yatıyor.

Psikiyatri uzmanlarına en stresli meslekleri ve nedenlerini sorduk. Aldığımız cevaplar, bu mesleklerin sahiplerini biraz daha düşündürecek gibi... Aslında, genel kanının aksine, en stresli olanlar yönetici kadrolar değil. Tam tersi, monoton ve itibarı düşük işlerde çalışanların stresleri daha fazla; çünkü, işlerini yürütürken kontrol güçleri az. Yani, işlerini çok iyi yapmaları bekleniyor ama karar alma yetkileri yok.
Örneğin, kişisel kontrolün mümkün olmadığı, günlük rutinde rahatlama olanağının bulunmadığı, vatandaşla direkt ilişki içinde olunan, talep ve beklentinin çok ama bağımsız karar alma yetkisi bulunmayan işlerde çalışanlarda 3 misli daha fazla yüksek tansiyona rastlanıyor.

İtibarı düşük işler stresli

DBE Kurucu Başkanı Emre Konuk'a göre, en stresli meslek ve nedenleri şöyle:

• Polisler Mesleğin riski çok fazla ve uzun saatler çalışıyorlar. Özellikle Türkiye'de imajları düşük.

• Şehiriçi otobüs şoförleri Tüm kenti her türlü hava ve trafik koşulunda dolaşıyorlar. Rotaları tek düze.

• Hava trafik kontrolörleri Tepelerindeki uçakları birbirine karıştırmadan, çarpıştırmadan orada dolandırıp yön ve irtifa vermek, sorunsuz inmelerini sağlamaya çalışmak onları yoruyor

• Call-center çalışanları Performansları elektronik olarak izleniyor ve ne kadar çalıştıkları hemen anlaşılıyor. Bir süpervizör, salonda yüksekçe bir yerde oturup onları izliyor. Sıkıntılı olup hıncını çıkartmak isteyenler, yani zor müşteriler arıyor.

• Rutin, kendi içinde doyum sağlamayan işler Örneğin montaj bandı üzerinde çalışanlar. Ohio'da bir elektronik firmasında, bir sabah bir işçi hastalanıyor, tansiyonu çıkıyor ve doktora götürülüyor. Hemen ardından on dakika içinde 40 kişi daha hastalanıyor, iş büyüyor. Bir zehirlenmeden şüpheleniliyor, ama hiçbir şey çıkmıyor.

• Borsacılar (Dealer/Brokerler) Başkalarının paralarını yönlendirmek ve her gün zamanla yarışmak onları ciddi olarak yoruyor.

• Gazeteciler (Köşe yazarları hariç) Gazeteyi yetiştirmek için zamanla yarışan insanları kastediyoruz bununla. Saat 16:00'da baskıya girenler gibi...

• Travma müdahale ekipleri Olayın kendisi zaten stres üretiyor.

Hayata yön verenler stresli

Psikiyatr Dr. Bahadır Bakim'a göre en stresli meslekler:

• Doktorlar: Çünkü, sürekli ağır durumdaki hastaların sorunlarını dinliyorlar.

• Hukukçular: Bir kişinin hayatına yön vermek, suçluyu suçsuzu ayırmak zorundalar.

• Askerler-Polisler: Sürekli olarak bir savaş tehlikesi ve çatışma var. Sıkıntı, kaygı yaşanıyor.

• Öğretmenler: Özellikle Türkiye'de gelir düzeyleri düşük. Aşırı çalışma tempolu bir meslek.

• Gazeteciler: Sürekli olarak bir şeyler için koşuşturmak, takip etmek, yetiştirmek zorundasınız, insanlar gazetecileri tehdit edici ve rahatsızlık verici olarak görüyor; reddediliyorlar.

• Siyasiler: Yoğun biçimde seçilme kaygıları yaşıyorlar. Bulundukları konumu korumak zorunda olmaları onları ciddi olarak zorluyor.

Kaynak: Tempo- Füsun Saka
Yayın tarihi: 02.06.2004
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.