Sağlık

Stres ilacını uzun süre kullanmayın

Stres ilacını uzun süre kullanmayın

Uzun süre kullanılan sakinleştiricilerin, algılama bozukluğu ve agresif davranışlara neden olduğu bildirildi.

Türk Kalp Vakfı Nörokardiyoloji Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Kemal Bayülkem, 300'e yakın tanımı bulunan stresin modern insanının günlük yaşantısında en büyük sorun haline geldiğini söyledi. Günümüzde karşılaşılan her türlü küçük ya da büyük sorunun neden olduğu stresin, tehlikeli hastalıklara, düşük performansa hatta ölüme bile yol açabileceğini belirten Prof.Dr.Bayülkem, stresi kontrol altına almayı başaramayan kişilerin ilaçla tedavi edilmeye çalışıldığını vurguladı. Stresin tedavisinde kullanılan birçok sakinleştirici ilaç bulunduğunu vurgulayan Prof.Dr.Bayülkem, "Bu ilaçların özellikleri aynıdır. Strese giren kişiyi sakinleştirir, huzursuzluğunu giderir, rahatlatır ve daha canlı yapar" dedi. Sakinleştiricilerin, özellikle akut dönemde stresin ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olduğunu ifade eden Prof.Dr.Bayülkem, şunları söyledi:

HEPSİNİN YAN ETKİSİ VAR
"Stres tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilaçların hepsinin mutlaka yan etkisi vardır. İyi görme, duyma ve düşünme yeteneğini engeller. Vücut oldukça gevşek ve rahattır. Otomobil kullanan kişi, aniden frene basılması gereken bir zamanda sakinleştiricinin verdiği rahatlık nedeniyle geç kalarak, kötü sonuçlar doğurabilecek kazalara yol açabilir."
Uzun süre kullanılan sakinleştiricilerin, zihinsel fonksiyonlarda geriliğe bağlı olarak, algılama bozukluğu ve agresif davranışlara neden olduğunu belirten Prof.Dr.Bayülkem, sakinleştirici ilaçların yapılan çok sayıda araştırmayla kişileri uzun vadede saldırgan yaptığının belirlendiğini bildirdi.

KADINLAR DAHA FAZLA ETKİLENİYOR
Bu durumdan en fazla kadınların etkilendiğini vurgulayan Prof. Dr. Bayülkem, "Kadınlar, erkeklere göre daha hassas oldukları için ilacın yan etkisini daha çabuk dışa vuruyorlar. Bu nedenle stresle başı dertte olan kişilerin uzun süre sakinleştirici kullanmamalarını, bunun yerine stresle başa çıkma yöntemlerini uygulayarak stresten kurtulmalarını öneriyorum" diye konuştu.
Yayın tarihi: 23.07.2003
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.