Sağlık

Stres egzama yapıyor!

Stres egzama yapıyor!

Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinen egzama, kişinin duygusal sıkıntıları, stres ve gerilim yüzünden de meydana gelebiliyor.

Alman Hastanesi dermatoloji uzmanlarından Dr. Ayşe Özboya, alerjik kökenli egzamaların astımlılarda ve saman nezlesi olanlarda daha sık görüldüğünü belirtti. Özboya, "egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı ve stres de egzama nedenleri arasındadır.

Stresli iş ortamında çalışanlar egzamaya en iyi adaylardır. Bazen de egzama görünür hiçbir neden yokken çıkmaktadır. En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı 'atopik dermatit' olan bu hastalık çoğunlukla astımlılarda ve saman nezlelilerde görülür. Saman nezlesi, çiçek tozlarının neden olduğu alerjik bir hastalıktır." dedi.

Tahriş edici maddelere dikkat

Dr. Ayşe Özboya, egzamalı bölgenin kesinlikle kaşınmaması gerektiğini vurguladı. Özboya, "kaşıma hastalığın yayılmasını da beraberinde getirmektedir. Deri kaşıma sonucunda kanayabileceği gibi iltihaplanıp ağrı da yapabilir. Çatlaklardan giren mikroplar bedene yayılabilir. Kaşınarak tahriş edilmiş bir egzama bölgesi, çok rahatsızlık verebilir" dedi.

Uzm. Dr. Özboya, egzamanın, önce yüzde ve baş derisinde çıktığını daha sonra kollara ve bacaklara yayıldığını anlattı: "Egzama, özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur. Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri fazlasıyla hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmak gerekir.

Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı. Egzamaya neden olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir."
Yayın tarihi: 24.10.2006
1842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.