Sağlık

Stres dişi de vuruyor!

Stres dişi de vuruyor!

Uyku sırasında dişleri sıkma ve gıcırdatma hastalığının en önemli kaynağının stres olduğunu biliyor muydunuz?

Bruksizmin anormal bir durum olduğunu belirten uzmanlar, uyku sırasındaki diş gıcırdatmanın çok sesli olduğunu ve kişinin aynı sesi uyanıkken çıkaramadığını söylüyor. Uzmanlara göre, diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabiliyor.

Sallanma başlar

Sürekli birbirine sürtünen dişlerin minelerinin zarar gördüğünü ve dişlerin boylarının kısaldığını ifade eden uzmanlar, 'Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar meydana gelir.

Dişi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar başlar.

Zarar görür

Diş eti dokuları da zarar görür. Dokunulduğunda kanar ve gittikçe koyu renkli bir görünüm alırlar' diyor. Bu hastalıktan kurtulma yolu olarak stresi ortadan kaldırmak gösterilirken, diğer bir yol da dişlerin korumaya alınması olarak belirtiliyor.

Uzmanlar, dişlerin korunması için ağza kişiye özel silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağını tavsiye ederken, bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığını bildiriyor.
Yayın tarihi: 04.02.2007
699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.