Sağlık

Stres beynin düşmanı

Stres beynin düşmanı

Günlük yaşamlarımızda sıklıkla maruz kaldığımız bir durum stres, beynin de düşmanı.

Yalnızca bir kez bile yaşansa şiddetli stres, beyindeki öğrenme, hafıza ve duygu merkezlerini olumsuz etkileyerek hücre kaybına neden oluyor.

Chicago'daki Rosalind Franklin Üniversitesi araştırmacıları, laboratuvar fareleri üzerinde yaptıkları testlerde, şiddetli stresin beynin öğrenme, hafıza ve duygu merkezlerinin bulunduğu 'hippocampus' bölgesinde hücre kaybına yol açtığını belirlediler.

Hücre kaybı depresyona yol açabilir
Deneyler sırasında kendilerinden daha olgun ve saldırgan 2 fareyle aynı kafese konulan ve bunlar tarafından ısırılan 20 kadar toy farede stres hormonu düzeyi normalin 6 katına çıktı. Yine de toy farelerin beynindeki hippocampus bölgesinde yeni sinir hücreleri üretildi.

Ancak bu hücreler 24 saat gibi kısa sürede öldü. Sonunda da genç farelerin beyninin duygu kontrolü gibi bazı fonksiyonlarını yerine getiremediği görüldü. Hippocampus, fare ve insanlarda yaşam boyunca yeni hücreler üretilen beynin iki bölgesinden biri. Araştırmacılar beyindeki hücre kaybının insanda depresyona yol açan etkenlerden biri olması ihtimali üzerinde duruyor.
Yayın tarihi: 16.03.2007
1034
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.