Sağlık

Steril çadırda yaşıyordu gen tedavisiyle hayat buldu

Steril çadırda yaşıyordu gen tedavisiyle hayat buldu

Hollanda'da ''şiddetli, kombine bağışıklık sistemi yetersizliği'' hastası olan ve doğuştan steril bir hayata mahkum bir çocuk, gen terapi tekniğiyle tamamen sağlığına kavuştu.

Genetik olarak değiştirilmiş kök hücre nakliyle steril çadırdan kurtulan 2 yaşındaki Wilco Conradi, artık mikrop korkusu olmadan hayvanat bahçesine bile gidebiliyor. Doktorlar, bu tedavinin kalıtımsal hastalıklara karşı büyük umut yarattığını belirtiyorlar.

Hollanda'da 2 yaşındaki Wilco Conradi ''mucize çocuk'' gözüyle bakılıyor. Conradi sapsarı saçları, masmavi gözleriyle reklamlardaki sevimli yaramazların aynısı. Conradi, geçtiğimiz günlerde hayatında ilk kez ailesiyle Amsterdam'daki Artis Hayvanat Bahçesi'ne gitti ve kocaman bir dondurmayı ''Bakalım tadı güzel mi?'' diye kıkırdayarak avuçları arasına aldı. Bu mutluluk, yalnız Wilco Conradi'ye ait değil. Babası Theo da onun kadar mutlu ve sevinçli. Baba Conradi, ''Oğlum artık yuvaya, tatile gidebiliyor, diğer çocuklardan hiç farkı yok. Artık ilaca, özel tedaviye, özel korumaya, diyete de ihtiyacı yok'' diye konuşuyor. Annesi Roelien ise ''Bu tedavi, sanki yeniden doğuş. İkinci bir hayat gibi. Ancak ona normal çocuklar gibi davranmakta bazen zorlanıyoruz'' diyor.

75 BİNDE 1 GÖRÜLÜYOR

Wilco Conradi, 75 bin bebekten birinde rastlanan, ölümcül bir hastalıkla dünyaya geldi. Conradi ailesi, bu amansız hastalıkla 45 yıl önce tanışmıştı. Kadınların sadece taşıyıcı olduğu ve oğullarına aktardıkları bu hastalıktan amcası ve iki kuzeni ölmüştü. Wilco'nun doğduğu gün, babası kan testi yaptırdı ve oğlunda da ''şiddetli, kombine bağışıklık sistemi yetersizliği'' bulunduğunu öğrendi. Mikroplara, hastalıklara karşı vücudun direncini sıfırlayan bu hastalığa karşı Wilco, ilk aylarda plastik özel kılıfla yaşamak zorunda kaldı. Bir proteinin eksikliği nedeniyle bağışıklık sistemini koruyucu hücreleri gelişemiyordu.

KÖK HÜCRE NAKLEDİLDİ

Wilco'nun yaşamındaki dönüm noktasının adresi, Paris'teki Hospital Necker-Enfants Malades ve Dr. Alain Fischer oldu. Dr. Fischer'in gözetiminde gerçekleşen deneysel tedavinin sonucu süperdi. Minik Wilco, ''genetik olarak modifiye edilmiş kök hücreler''in tek enjeksiyonuyla sağlığına kavuştu. Wilco Conradi, ''su çiçeği'' oldu ve kendiliğinden iyileşti. Utrecht'teki Wilhelmina Çocuk Hastanesi'nden Dr. Nico Wulffraat, şunları söyledi:

''Gen terapi tekniği sayesinde Wilco, su çiçeğinden fazla etkilenmedi. İltihap, ateş gibi komplikasyonlar yaşamadı. Bağışıklık sistemi yetersizliği sürseydi su çiçeğinden ölebilirdi. Şimdilik her şey düzgün seyrediyor, Wilco'yu yakından takip ediyoruz. Çok sayıda çocuğa bu tedaviyi uyguladık. Bu tedavinin uzun vadeli etkisini tespit etmek için uzun yıllar bu çocukları izleyeceğiz. Kalıtımsal diğer hastalıklarla bu şekilde mücadele edebiliriz.''

Dokunmak ne güzel

Wilco Conradi, geçtiğimiz günlerde hayatında ilk kez hayvanat bahçesine gitti. Kafeslere elleriyle dokunarak havyanları ve akvaryumdaki balıkları tutkuyla izledi. İki yaşındaki minik Wilco, tedaviden önce steril çadırından çıkamıyordu. Dokunduğu bir nesneden mikrop kapması bağışıklık sisteminin çökmesine neden oluyordu.

Birçok çocuk var

Bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle steril çadırda yaşamak zorunda olan binlerce çocuk var. Gen teknolojisindeki yenilikler ve bunların tıptaki uygulamaları, bu hastalıkların tedavisi konusunda yeni ufuklar açtı.
Yayın tarihi: 06.09.2002
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.