Sağlık

Sporcunun performansını psikolojisi etkiliyor

Sporcunun performansını psikolojisi etkiliyor

Sporcu psikolojik olarak yüksek performans vermeye hazırsa bedensel performansının üzerine çıkabiliyor.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Terekli, antrenörlerin, antrenman sistemlerini yüzde 50 bedensel, yüzde 50 psikolojik antrenman olarak ikiye ayırması gerektiğini belirtti.

Terekli, küçük yaşlarda spora başlayan bir sporcunun günde 4-6 saat, haftada 5-6 gün olmak üzere yaklaşık 10 yıl çalışarak kendi bedensel kapasitesinin sınırlarına ulaşabileceğini belireterek, bu dönem sonunda yapılacak antrenmanların sporcunun kapasitesini yükseltmesine etkisinin çok az olduğunu kaydetti. Bireyen güdülerini doyuma ulaştıran, ruhsal ve toplumsal gereksinimlerini karşılayan sporun bedensel ve ruhsal öğelere sahip olduğunu ifade eden Terekli, şöyle konuştu: "Sporcu psikolojik olarak yüksek performans vermeye hazırsa bedensel performansının üzerine çıkabilir, ancak bir psikolojik hazırlığı yoksa bedensel performansının altında kalabilir. Bir sporcu müsabakada performansını tam kapasite gösterebildiği gibi farklı bir müsabakada bu kapasitenin çok altında bir performans sergileyebilir. Bu durum sadece sporcunun o müsabaka içindeki psikolojik durumundan kaynaklanmaktadır."

PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ

Terekli, antrenörlerin, antrenman sistemlerini yüzde 50 bedensel, yüzde 50 psikolojik antrenman olarak ikiye ayırması gerektiğini belirterek, üst düzey antrenörlerin spor psikolojisi ve uygulamalarından bahsetmesine rağmen uygulamada sorunların yaşandığını bildiridi. Sportif başarı ve başarısızlık kavramı incelenirken takımın teknik ve psikolojik gibi önemli yapılarının ele alındığını anlatan Terekli, sözlerini şöyle tamamladı: "Özellikle son günlerde yaşanan büyük başarılar sonrasında yarı final müsabakalarının kaybedilmesi takımın psikolojik olarak yönlendirilmemesinden kaynaklanıyor. Voleybol Milli Takımı'nın son maçta hiç beklenmedik bir yenilgiyle olimpiyatlara katılamaması, sporcuların bedensel performanslarının yetersizliğinden değil, psikolojik olarak eksik ya da yanlış yönlendirmeden kaynaklanmaktadır."
Yayın tarihi: 12.07.2004
794
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.