Sağlık

'Spor yaparken fıtık olmayın'

'Spor yaparken fıtık olmayın'

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, adale ve bağlar ısınmadan yapılan sporun, bel fıtığına neden olabileceğini söyledi.

Baktır, omurgaların arasında bulunan ve omurilikteki esnemeyi sağlayan sıvı dolu kesenin, ani zorlamalar nedeniyle yıprandığında, omuriliğe baskı yaparak bel fıtığına neden olduğunu belirtti.

Özellikle halter gibi ağır antrenman gerektiren spor dallarındaki sporcularda bel fıtığına sıkça rastlandığına işaret eden Baktır, şunları anlattı:

"Bel fıtığını önlemek için adale ve bağların 30 dakika ısıtılması gerekir. Tam olarak ısınma gerçekleşmediği zaman bel fıtığının yanı sıra adale ve bağlarda yırtıklar olabilir. Sporcularda da bu tür rahatsızlıklar sezon başlarında çok görülür."

Yüzde 90'ına ameliyatsız tedavi

Prof. Dr. Baktır, bel fıtığı olan hastaların yüzde 90'ını tedaviyle iyileştirebildiklerini, üç-altı ay arasında süren yoğun tıbbi tedaviye cevap vermeyen hastaları ameliyat etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Baktır şöyle devam etti.

"Bel fıtığı beyin cerrahi, ortopedi ve fizik tedavinin ortak çalışması gereken bir hastalık. Bel fıtığı ameliyatları Türkiye'de beyin cerrahi uzmanları tarafından yapılıyor ancak Avrupa'da ortopedistler de bu ameliyatları gerçekleştiriyor. Bel fıtığı olan hasta, eğer tedaviye cevap vermiyorsa bu durumda ameliyat gerekir. Çünkü hastaların felç olma riski vardır. Bu hastaların oranı da yüzde 10'dur."
Yayın tarihi: 16.09.2003
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.