Sağlık

Spermleri ayıklayan cihaz geliştirildi

Spermleri ayıklayan cihaz geliştirildi

Avustralyalı bilim adamları, kısır erkeklerin baba olmasını sağlamak için, 'sperm ayıklayan cihaz' geliştirdiler.

New Scientist Dergisi'nde çıkan habere göre cihaz, DNA'sı bozuk spermleri filtreden geçirerek, iyi durumdakilerden ayırıyor. Bunun özellikle yaşlı, çok sigara içen ya da işyerinde kirliliğe maruz kalan erkekler için yararlı olduğu belirtiliyor.

Bunlar, DNA tahribatını artıran faktörler olarak biliniyor. Kısırlık tedavi kliniklerinde kaliteli sperm elde etmek için yapılan işlem, hem uzun sürüyor hem de tahrip olmuş sperm bu yöntemle ayıklanamıyor. John Aitken ve Chris Ainsworth tarafından geliştirilen ve bir ayakkabı kutusundan daha küçük olan yeni cihazda filtreyle ayrılmış iki bölme bulunuyor. İlk bölmeye spermler konulduktan sonra, filtreye elektrik veriliyor ve böylece iyi spermler kötülerden ayıklanıyor. Cihaz, daha çok negatif yüklü zarların en az DNA tahribatına sahip olduğu ilkesine dayanıyor. Cihaz tüp bebek yöntemiyle tedavi olan kadınlarda denenecek.
Yayın tarihi: 06.01.2005
894
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.