Sağlık

Spermde döllenmeyi başlatan molekül bulundu

Spermde döllenmeyi başlatan molekül bulundu

İngiliz bilim adamları, çocuksuz çiftlere aile olma şansı ve Parkinson, şeker gibi hastalıklara da daha iyi tedavi olanağı sağlayacak, spermde döllenmeyi başlatan bir molekülü buldular.

İngiliz bilimadamları, çocuksuz çiftlere aile olma şansı ve Parkinson, şeker gibi hastalıklara da dahaiyi tedavi olanağı sağlayacak, spermde döllenmeyi başlatan bir molekülü buldular. Galler Üniversitesi Tıp Fakültesi`nden Profesör Tony Lai, yumurtada bölünme ve embriyo gelişmesini sağlayan bir proteini üreten,"sperm faktör" genini ayırabildiklerini, PLC-zeta adı verilen proteinin, döllenme sırasında yumurtadaki kalsiyum düzeylerinde bir dizi değişikliğe yolaçtığını bildirdi. Bilimadamlarının, yıllardır yumurtanın nasıl harekete geçtiği ve bölünmenin nasıl başladığı konusunda çalıştığını hatırlatan Lai, bir dizi yanlış başlangıcın ardından bu molekülü tanımlayabildiklerini açıkladı. Bu keşfin, çocuksuz çiftlere yardım etmesinin yanı sıra tedavi amaçlı kopyalama ve embriyonik kök hücrelere ilişkin araştırmaları geliştireceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 18.07.2002
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.