Sağlık

Sperm, yumurtaya sadece kromozom aktarmıyor

Sperm, yumurtaya sadece kromozom aktarmıyor

Spermin yumurtaya sadece kromozom değil, mRNA moleküllerini de aktardığı belirlendi.

İngiliz Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, uzmanlar, bu keşfin erkek kısırlığının araştırılmasında yeni bir bakış açısı sunacağını, genetik kopyalama tekniklerinin iyileştirilmesini sağlayacağını düşünüyor.

Araştırmacıların, hem spermde hem de onunla döllenmiş yumurtada aynı "mesajcı" RNA molekülleri saptadıkları kaydedildi, döllenme öncesinde ise yumurtada RNA molükülü bulunmadığı belirlendi.

Canlı organizmadaki RNA molekülleri, DNA dizisindeki genetik şifrenin dizilimini oluşturuyor. Şimdiye kadar yumurtada sadece kadının mRNA'sının bulunduğu düşünülüyordu. Şimdi ise babadan gelen mRNA'nın da döllenmiş yumurtanın ve ceninin gelişmesinde önemli rol oynadığı tahmin ediliyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, durum gerçekten böyleyse babadan gelen mRNA'nın, genetik kopyalama tekniklerinin geliştirilmesi ya da erkek kısırlığının daha iyi anlaşılmasında anahtar rolü oynayabileceğini düşünüyor.
Yayın tarihi: 13.05.2004
789
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.