Sağlık

Sperm kalitesi düşüyor!

Sperm kalitesi düşüyor!

Bir araştırmaya göre, cep telefonları erkeklerde sperm üretimine büyük zarar veriyor ve kısırlık riskine yol açabiliyor.

Cep telefonlarının oluşturduğu riskin potansiyel olarak dünyadaki üreme oranına 'darbe vurabileceği' iddia ediliyor.

ABD'nin Cleveland ve New Orleans ile Hindistan'ın Mumbai kentlerinden araştırmacılar, günde dört saatten fazla cep telefonu kullanan erkeklerin sperm sayısı ve kalitesinde büyük düşüş olduğunu saptadı.

Doktorlar, bu duruma cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon veya ortaya çıkardığı ısının neden olduğunu düşünürken, bulgular mobil telefonların geniş çaplı kullanımının milyonlarca erkeğin baba olmasında sorun çıkartabileceğini gösterir nitelikte görülüyor. Bu alanda yapılan son kapsamlı araştırma, daha önce cep telefonu kullanımı ile sperm kalitesi arasındaki ilişkiyi gösteren araştırmayı destekler nitelikte.

Dört ayrı grup incelendi

Bilim adamları, araştırmada 361 erkeği 4 gruba ayırarak, sperm sayısı ve kalitesini gözlem altına aldı.

Bunlardan, günde 4 saatten fazla cep telefonuyla konuşanların sperm sayısı hiç mobil telefon kullanmayanlardan yüzde 25 düşük çıkarken, en yüksek oranda cep telefonu kullanan erkeklerin sperm kalitesi de 3'te 1 oranında azaldı.
Yayın tarihi: 27.10.2006
1391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.