Sağlık

Ispanak ruhun demiri

Ispanak ruhun demiri

Ispanak, fındık ve yumurta gibi folik asit açısından zengin yiyecekler, ruhun dostu. Vücut yeterli folik asit alamadığında depresyon başlıyor.

Temel Reis'in bilek gücünü borçlu olduğu ıspanak depresyona da bire bir. Bilim adamları, ıspanak, fındık ve yumurta gibi folik asit açısından zengin besinlerin, depresyon riskini azalttığı görüşünde.

Folik asit açısından zengin besinlerin depresyonu önlediği ortaya çıktı. Norveçli bilim adamları 6 bin kadın ve erkek üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bir amino asit olan Homocystein seviyesi yüksek olanların, bu asit seviyesinin düşük olduğu kişilere göre depresyona girme riskinin iki kat daha fazla olduğunu gözlemledi. Araştırmanın sonucu, folik asitin antidepresan ilaçların etkisini güçlendirdiğine dair tezi de destekliyor.

Vitamin B kompleksi içindeki folik asit, Homocystein gibi çeşitli proteinlerin eritilmesine katkıda bulunuyor. Vücut yeterince folik asit alamadığında, kandaki Homocystein seviyesi artıyor, bu da sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, "Bu araştırma gösterdi ki folik asit sadece bedensel değil, ruh sağlığı açısından da çok önemli" diyor. Vücutta folik asit eksikliğinin başlıca belirtileri ise konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik.

Alkol ve kahve risk nedeni

Folik asit en çok ıspanak gibi yeşil sebzeler, tahıl, yumurta, maya, fındık ve ciğerde bulunuyor. Fazla kahve içmek ve düzenli alkol tüketimi de kandaki Homocystein seviyesinin yükselmesine, yani depresyona girme riskinin artmasına neden olabiliyor.
Yayın tarihi: 14.09.2003
677
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.