Sağlık

Soya her derde derman oluyor...

Soya her derde derman oluyor...

Uzmanlar, soya yağında bol miktarda elementler ve vitaminler bulunduğunu, bu özelliklerinden dolayı da insan beslenmesinde önemli yere sahip olduğuna işaret ediyor.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yılmaz, çok sayıda faydası olan soya üretiminin artırılması gerektiğini belirtiyor.

Yılmaz, soyanın yararları konusunda şunları söylüyor:

'Soya, et, süt, yumurta, balık ve tavuk gibi hayvansal proteinlerde bulunan amino asit içermesi ile protein deposu gibidir.

Ekmeğin bayatlamasını geciktirir, hasat sonrası toprakta kalan bitki artıkları topraktaki azot miktarını artırarak, gübre ihtiyacı karşılar.

Yüzde 20 dolayında içerdiği yağ ile tarıma dayalı sanayide 300 farklı alanda kullanılır. Şeker, kolesterol, damar sertliği ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda, soya bitkisinin iyi geldiği bilinmektedir. 2. ürün olarak yetiştirilen soya, tarım arazilerinin 2 kat kullanılması olanağı sağlar.'
Yayın tarihi: 19.03.2003
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.