Sağlık

Sorununuz erken boşalma mı?

Sorununuz erken boşalma mı?

Erken boşalmanın birçok sebebi olabiliyor. Durumdan kurtulmak için bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

Erken boşalma zaman zaman her erkeğin hayatının bir döneminde yaşayabildiği bir sorundur. Klasik olarak penisin vajinaya dahil olması sırasında ya da öncesinde penis sertliğinin kaybolmasına eşlik eden boşalma olarak tanımlanabilir. Ancak günümüzde popüler olan tarife göre 'kişinin isteği öncesi, kontrol edemediği, vajinaya giriş sırasında ya da hemen sonrasında en ufak bir cinsel uyarıyla başlayan boşalma' erken boşalma olarak adlandırılır.

Erken boşalma daha çok genç- orta yaş erkek problemidir. Yaş ilerledikçe bu problemde düzelmeler olur ve ileri yaşlı erkeklerde görülmez.

Nasıl oluyor?

Bilindiği gibi idrar kanalı aynı zamanda meni kanalı olarak da görev yapar. Boşalma, nabzın atışını, nefes almayı sağlayan otonom yani isteğimizin dışında çalışan sinir sistemiyle somatik yani kontrol edebildiğimiz sinir sisteminin koordineli bir şekilde çalışması sonucu oluşan bir durumdur. İdrar kesesinin hemen altında, arka idrar kanalında gerçekleşen meni dolum sürecinde beynin kontrolü asgari olup bu dönemde daha ziyade otonom sinirler rol alır.

İlaçsız teknikler de uygulanabilir

Ancak bu dolum sürecinin hemen sonrasında meydana gelen dışarı atma sürecinde kaslar rol oynadığından kontrol edebileceğimiz bir durum yaşanır. Zaten erken boşalmayla ilgili ilaçsız teknikler de bu dönemi geliştirmeyi amaçlar.
Yayın tarihi: 14.01.2007
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.