Sağlık

Sonbahar için sağlık kürü

Sonbahar için sağlık kürü

Mevsimler değişirken, bünyenin bu değişime hemen uyum sağlayamaması, bizleri bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Önemsiz gibi görünen ama hayatı bizlere zehir eden sorunlara göz atıp, önlemleri almak gerek.

Yaz sıcaklarında sağlığımıza pek de önem verdiğimiz söylenemez. Özellikle hava koşullarından kaynaklanan hastalıkları aklımıza bile getirmeyiz. Ama sonbahar gelip çatınca, çok ama çok dikkatli olmamız gerekiyor. Yaz sıcaklarında göbeğinizi açıkta bırakan düşük belli pantolonlar ve kısacık tişörtlerle kendinizi sıcaklardan korudunuz. Belinizi açıkta bırakma modası geçerliliğini sürdürürken, böbreklerinizin sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Böbrek enfeksiyonlarına karşı da tedbirli olmalısınız. Size hemen gidip böbrek röntgeni çektirmenizi önermiyoruz. Sadece uzmanların şu uyarılarını dikkate alın:

Böbrekler için 5 uyarı

1- Yüksek ateş, vücutta titreme, sürekli yorgunluk hissetmek ve de sırtınızın bele yakın bölgesinde ağrı varsa, böbrek enfeksiyonu söz konusu olabilir. Bu belirtileri zihinde bulanıklık, mide bulantısı, kusma da takip ederse hemen bir doktora görünün.

2- Her gün bol bol su için. Günde en az sekiz bardak su içmeniz gerekiyor.

3- Alkol, narenciye türlerinin suyu ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

4- Şu sıralar başkalarının evlerine gece yatısına gitmeyin. İdrar yolları iltihaplarına yabancı tuvaletleri kullanmanın neden olabileceğini unutmayın.

5- Pamuklu kumaşlardan yapılmış külot giymeyi tercih edin. Sentetik kumaşlar terleme yapar ve enfeksiyon tehlikesini artırır.

Ah, şu ağrılar

Vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki ağrıları, hemen bir ağrı kesici hap yutarak giderebileceğinizi sanmayın. Bu davranışınızla, sadece kendinizi aldatmış olursunuz. İlacın yatıştırıcı etkisi kaybolunca, ağrıları yeniden hissetmeye başlarsınız.

Boyun ve omuz kaslarınızda gerginlik ve ağrı varsa, omuzlarınızı silker gibi hareket ettirin. Ayrıca kas gevşetme egzersizleri de ağrılı bölgeye kan akışını hızlandırıp, ağrıyı kesebilir.

Omurganızda ağır bir baskı hissediyorsanız iki ayağınızın üzerinde dimdik durun. Ayakta kaldığınız sürece, vücudun ağırlığını bir ayağa yüklemek omurgaya zarar verir.

Ağrı çeken kişiler, genellikle kesik kesik ve ağızdan soluk alırlar. Ama bu uygulama ağrıyı dindirmez. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ağrı varsa, ağır ağır ve uzun süreli soluk almayı deneyin. Burundan soluk alıp, ağızdan dışarı vermeyi deneyin, yararını göreceksiniz.

Çocuğunuz da depresyona girebilir

Sakın ruhsal sorunların sadece yetişkinlere özgü olduğunu düşünmeyin. Yapılan araştırmalara göre, batı ülkelerinde 12 yaşından küçük her 50 çocuktan 5'i depresyon geçiriyor. 20 yaşına gelen gençlerde ise her 20 gençten biri bu sorunla karşılaşıyor. Depresyon, sadece ruhsal nedenlerden kaynaklanmıyor. Beslenmenin de büyük rolü var. B vitamini, Kalsiyum, Demir, A ve D vitaminlerinin eksikliği, çocukları da depresyonun pençesine düşürüyor. Çocukların beslenmesinde bu saydığımız vitaminleri içeren yiyeceklere ağırlık verilmesi çok önemli. Çocuklarda görülen depresyonun düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkması ihtimali çok yüksektir.

Sonbaharda muza ağırlık verin

Muz, lifli (posalı) meyvelerin en önemlisidir. Özellikle kabızlıktan yakınanlar için çok etkilidir.

Muz triptofan adıyla bilinen bir maddeyi içerir. Vücut, bu maddeyi serotonine dönüştürür. Bildiğiniz gibi serotonin moralinizi düzeltir ve sizi depresyona karşı korur.

Muzda bol miktarda B6 vitamini bulunur. Bu da kadınların adet günlerinde sancı çekmelerini önler.

Muz, mide yanmasına karşı etkili bir doğal ilaçtır. Ülser hastalarının da sıkıntılarını büyük ölçüde azaltır.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 04.10.2004
775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.