Sağlık

Solunum yolu enfeksiyonları can alıyor

Solunum yolu enfeksiyonları can alıyor

Akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlenek için bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamların havasının, uygun sıcaklık ve nemde olması gerekiyor.

Türkiye'de, bebek ve çocuk ölüm nedenleri arasında solunum yolu enfeksiyonları ilk sıralardaki yerini koruyor. Beş yaş altı çocukların çoğu, yılda 4-6 kez akut solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor.

Ailelere düşen görevler

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ailelere düşen görevlerin başında, bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamların havasının, uygun sıcaklık ve nemde ayarlanması gerekiyor.

Küçüklerin yanında sigara içilmemesi, odaların sık sık havalandırılması uyarısında bulunulan uzmanlar, ateşi, öksürüğü, solunum güçlüğü, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kulağında sorunu olan bebek ve çocukların mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi ve ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasını öneriyor.

Bebek ve çocuklarla ilgilenen kişilerin, sağlık personelince önerilen ev bakımını öğrenmeleri ve uygulamaları gerekiyor.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi, hastalık sırasında daha sık emzirilmesi de tavsiye ediliyor.
Yayın tarihi: 04.12.2003
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.