Sağlık

Solaryum tehlikesi!

Solaryum tehlikesi!

ABD'de gençler arasında cilt kanserine yakalananların sayısındaki artış, son zamanlarda genç kızların favori yerleri arasında olan solaryum salonlarını hedef durumuna getirdi.

ABD'de son yıllarda yapılan tıbbi araştırmalar, solaryumun cilt kanserine yakalanma riskini iki kat artırdığını gösterirken, özellikle genç yaşta solaryuma başlayanların en yüksek risk grubunu oluşturdukları belirtiliyor.

New York'ta geçtiğimiz yıl alınan bir kararla 14 yaşından küçüklerin solaryum salonlarından yararlanmaları yasaklandı. Ancak uzmanlar, bu yaş sınırının 18'e çıkarılması gerektiğini düşünüyor.

'The New York Times' gazetesine konuşan dermatoloji uzmanı Dr. James Spencer, "nasıl 18 yaşından küçüklere sigara satışı yasaksa, solaryum salonlarına girmeleri de yasaklanmalı. Çünkü biliyoruz ki solaryum cilt kanserine yol açıyor" dedi.

Haftada üç kez

Cilt kanserine 19'unda yakalan Emily Konesky, solaryuma giden gençlerin ne denli risk altında olduklarını gösteriyor. Konesky, 15 yaşından beri solaryum salonuna gittiğini ve solaryum salonlarının, "yanınızda arkadaşınızı getirin, bir bilet de ücretsiz kazanın" biçiminde promosyonlar yaptığını söyledi.

Genç kız, "16 yaşıma geldiğimde artık haftada üç kez solaryum salonlarına gidiyordum" dedi.

60 bin solaryum salonu var

ABD Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkede solaryum salonlarına gidenlerin yüzde 70'ini yaşları 16 ile 49 arasında değişen ve Kafkas ırkından gelen açık renkli kadınlar oluşturuyor.

New York Üniversitesi Dermatoloji Merkezi verilerine göre ise her yıl özellikle yaşları 25 ile 29 arasında olan 8 bin genç kadında en tehlikeli cilt kanseri tiplerinden ben kanseri (Malign Melanom) görülüyor. Bunun en önemli nedeni de genç yaştan itibaren derinin zararlı utraviyole ışınlarına maruz kalması.

ABD'de 2003'te 19 eyalette 18 yaşından küçüklerin solaryum salonlarına girmeleri yasaklandı. Diğer eyaletlerde ise 14 yaş sınırı var. Ülkede 60 bin solaryum salonu var ve bu salonların toplam yıllık geliri 5 milyar dolar.
Yayın tarihi: 16.08.2006
896
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.