Sağlık

Solaryum cihazları kansere yol açıyor mu?

Solaryum cihazları kansere yol açıyor mu?

Bazı kişilerin kış aylarında da yanık tenle dolaşmak uğruna yararlandıklarısuni bronzlaşma (solaryum) cihazlarının cilt kanserine yol açtığı bildirildi.

Bilim adamlarının saptamalarına göre, cihazları ayda bir kereden fazla kullananlarda cilt kanseri riski yüzde 55 oranında artıyor. Bu kişilerin 20'li yaşlarda olmaları durumunda risk oranı yüzde 150'ye çıkıyor.

ABD'de her yıl 45 bin kişinin cilt kanserine yakalandığı ve kanserden ölenlerin sayısının ise 7300 dolayında olduğu bildirildi.

Konuyu inceleyen New York Post gazetesi, "Ölüm tehlikesinin bile insanları korkutmadığı" yorumunu yaptı. Solaryuma girerken gazete muhabiriyle konuşan Maria Dollas adlı 39 yaşındaki bir kadın, "Ne yaparsınız, bu da güzel görünmenin bedeli. Nasılsa cilt kanseri olmazsa başka bir şey olacak. Bu şekilde hiç değilse tabutta güzel görünürüz" diye konuştu.

Bu arada, kızıl saçlı ve beyaz tenlilerin cilt kanserine yakalanma riskinin esmerlere oranla daha fazla olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.
Yayın tarihi: 19.10.2003
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.