Sağlık

Sokakta satılan süte dikkat!

Sokakta satılan süte dikkat!

Korsan satış yapılan yerlerden süt, yoğurt ve peynir alınarak tüketilmesinin, özellikle yaz aylarında daha sık görülen çeşitli hastalıkların en önemli etkenleri arasında bulunduğu belirtilerek, vatandaşlardan duyarlı olmaları istendi.

Adana Sütçüler, Yoğurtçular ve Peynirciler Odası Başkanı Süleyman Şahin, yazılı açıklamasında, belediye, sağlık, çevre ve emniyet müdürlüğü ekipleriyle gerçekleştirilen denetimlere yoğunluk kazandırdıklarını, bozuk, mikroplu ve içinde katkı maddesi bulunduğu, belgesiz kişilerce satıldığı belirlenen sütlere el konularak imha edildiğini bildirdi.

Yaz aylarında süt ve ürünlerinden kaynaklanan başta malta humması, kızıl ve jin gibi sağlık sorunlarının artığına dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti: 'Denetimlerde ele geçirilen sütlerin önemli bir bölümünde, çabuk bozulmayı önlemek amacıyla karbonat, çamaşır suyu ve perhidrol gibi özellikle bebekler ve hamile kadınlar için tehlikeli maddelerin, çoğuna ise maliyeti düşürmek amacıyla su katıldığı belirlendi.

Kente günlük giren 160 ton sütün ancak 60 tonu standartlara uygun. Yaklaşık bin 200 üyemiz var, ancak kaçak süt satışı yapanların sayısı ise 3 bini aşıyor. Gerçekleştirilen denetimler ve vatandaşın hem ekonomik anlamda kandırılmalarına izin vermemesi hem de sağlığını riske etmemesiyle korsan süt satışlarının önlenebileceğine inanıyoruz.'

Korsan satışların haksız rekabet yarattığını da kaydeden Şahin, ürününe güvenenleri gerekli yasal işlemleri yaptırıp odalarına kayıt olmaya, eşit koşullarda ve kaliteyle piyasa oluşturmaya çağırdı.
Yayın tarihi: 28.04.2003
978
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.