Sağlık

Soğuklarda yüz felcine dikkat!

Soğuklarda yüz felcine dikkat!

Kuru yüz çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhan Sevim, en sık görülen yüz felcinin nedeni pek bilinmeyen ve rüzgarla ortaya çıkan "Bell paralizisi" olduğunu söyledi.

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Serhan Sevim, "Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci ile göz tam kapanmıyor, ağız tam çekilemiyor ve salya akmaya başlıyor. Yüzde hissizlik oluşuyor" diye konuştu.

Yüz felcine karşı en etken yolun korunmaktan geçtiğini anlatan Doç. Dr. Sevim, şunları kaydetti: "Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle özellikle ıslak yüzle soğuk hava çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor. Ama yüz, biraz ıslanmışsa, terlemişse ya da yağmur yemişse risk artıyor.

Bu durumlarda ya yüzü kuru tutmak ya da yüzü açık bırakmamak gerekiyor. Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalması ile görülüyor. Dışarda çalışanlar özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgara maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takması, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz."
Yayın tarihi: 13.11.2006
1402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.