Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Soğuklar sinüzitinizi geliştirmesin!

Soğuklar sinüzitinizi geliştirmesin!

Soğuk havaların sinüzitin gelişimine zemin hazırladığını belirten uzmanlar, hava kirliliğine karşı da uyarıyor.

Burnun her iki tarafında, arkasında ve alında yer alan ve içinde hava boşlukları bulunan kemik yapılarının iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit özelleikle soğuk havalarda kendini gösteriyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Anlar, soğuk havalarla birlikte özellikle çocuklarda sinüzit oluşumunda artış görüldüğünü söyledi.

Çocuklarda 2-3 yaşlarından sonra sinüslerin görüldüğünü ve bu yaşlardan sonra sorun olmaya başladığını belirten Anlar, burnun içine küçük bir pencere ile açılan sinüslerin havalanması ve salgılarını düzgün bir şekilde burun içine akıtması gerektiğini söyledi. Bu fonksiyonların bozulmasının sinüzitin gelişimine neden olduğunu belirten Anlar, şöyle devam etti: "Sinüzit olan çocuklarda sık baş ağrısı, gözlerin etrafında ağrı, geniz akıntısı, öksürük, burun kanaması, ateş, iştahsızlık, ağız kokusu, sabahları mide bulantısı ve bazı hastalarda kusma görülmektedir. Gece yattıklarında boğmacaya benzer öksürük nöbetleri görülebilir. Sinüzitin kesin tanısı için radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulmalı ve tedaviye bir an önce başlanmalıdır."

Anlar, 4 haftadan kısa süren sinüzitlerin akut sinüzit olduğunu ve enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi ile burunda birikmiş salgıları kaldırmak için serum fizyolojik ile yıkama yapılması gerektiğini, 4 haftadan uzun süren sinüzitlerin ise kronik sinüzit olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 16.12.2003
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.