Sağlık

Soğukla mücadelede antioksidanlardan yardım alın

Soğukla mücadelede antioksidanlardan yardım alın

İliklerimize kadar işleyen dondurucu soğuklar, tüm şiddetiyle sürüyor. Soğuk havalara yenik düşmemek için, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlere ya da doğal takviyelere öncelik vermek gerekiyor.

Antioksidanlar vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi besinlerle de alınabiliyor. Betakaroten, E ve C vitaminleri antioksidan olarak işlev görüyor.

Solunan havadaki osijen vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına yol açıyor, Antioksidanlar da serbest radikallere karşı etki göstererek bu faktörlerin vücuda zarar vermelerini önlüyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün düzenli olarak antioksidan etkiye sahip besinleri tüketmekte fayda var.

Yapılan çalışmalara göre alınan miktar arttıkça koruyucu etki de artıyor. Uzmanlar günlük C vitaminini ihtiyacının 50 - 60 mg arasında olduğunu belirtiyor. Bu doz E vitamini için 8 - 10 mg, betakaroten içinse 6 - 20 mg arasında değişiyor.

Formsante / Şubat 2003
Yayın tarihi: 16.02.2003
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.