Sağlık

Soğukalgınlığına karşı doğru beslenin!

Soğukalgınlığına karşı doğru beslenin!

Havalar soğuyunca vücudun direnci zayıfladığından kış mevsiminde vücut hastalıklara karşı daha savunmasız kalıyor. Ancak, beslenmeye dikkat edildiği takdirde bu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmak mümkün.

Soğukalgınlığı ve benzeri kış hastalıklarına karşı en etkili silah, beslenmeye özen göstermek. Tüketilmek için en ideal besinler ise C ve A vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler.

İçine bol miktarda kırmızı biber eklenmiş sıcak bir sebze çorbası, içerdiği sebzelerdeki vitaminleri vücuda kazandırırken, biberin içeriğinde bulunan aktif madde de, vücudun ısısını ve direncini arttırarak hastalıklara karşı bağışıklık kazanmayı sağlıyor.

Vücudun ısısı düştüğü zaman dayanıklılığı da azaldığı için soğuk havalarda düşen vücut ısısını besin takviyesiyle bir miktar arttırmak gerekiyor. Bunun için tercih edilebilecek en ideal besin de bal. Her gün bir kaşık bal yemek, vücut ısısını gereken seviyeye ulaştırmak bakımından yeterli oluyor.

Kışın sofradan eksik edilmemesi gereken besinler şöyle sıralanıyor: C vitamini yönünden zengin olan limon, portakal ve diğer turuçgiller, kivi, maydanoz, ıspanak ve soğan; A vitamini yönünden zengin olan havuç ve kabak.
Yayın tarihi: 15.01.2003
666
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.