Sağlık

Soğukalgınlığı mevsimi açıldı

Soğukalgınlığı mevsimi açıldı

Gözümüzden sürekli akan yaşlar, elimizden düşmeyen mendiller ve havuç gibi kızarmış bir burun. Kışın alametleri hiç değişmiyor.

Hemen hemen tüm yetişkinler ve çocuklar her yıl yaklaşık iki kez soğukalgınlığına yakalanıyor. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ise bu sayı daha da yükseliyor. Özellikle sonbahar aylarında havalar soğumaya başladığında ve yağmur dinmediğinde virüsler yayılmaya başlıyor. Uzmanların bu konuda ortak tavsiyesi: Su ve bitki çayları başta olmak üzere bol bol sıvı tüketmek. Ama eğer virüs bir kez vücuda girdiyse ve rahatsızlıklar arttıysa, yapılabilecekler sınırlı. Doktor ziyaretleri ve ilaçlar kaçınılmaz bir son haline geliyor ya da halk arasında 'kocakarı' ilacı olarak tanımladığımız ev yapımı reçeteler devreye giriyor. Bu ilaçlar İyileşmeyi garanti etmese de, iyileşme dömeninde yardımcı oluyor. Üstelik doğal malzemelerle hazırlanan ev yapımı reçetelerin sağlık açısından zararları da yok. Önemli olan, bu tür çözümlerin hastalıkları doğrudan iyileştirmediğini, sadece yardımcı olduklarını kabul etmek. İşte bu ev yapımı reçetelerden birkaçı:

Nezle için:

Enfekte olmuş solunum yollarının kurumasına izin vermeyin. Nezleye iyi geldiği bilinen çözümlerin başında papatya çayı ile yapılan buğu gelir. Geniş bir kaseye kaynar su dökün ve birkaç poşet papatya çayını veya bir avuç dolusu kuru papatyayı suya atın. Başınızı kasenin üzerine eğip büyük bir havlu ile örtün. Papatya buğusunu 5 dakika kadar içinize çekin. Ardından kalın kıyafetler giyin ve hemen yatın. Bir diğer yöntem de, deniz tuzu ile yapılan ayak banyosu. Sıcak suya 2 çorba kaşığı deniz tuzu atın ve ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletin. İşlemin ardından ayaklarınızı kurulayın ve kalın çoraplar giyin.

Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için:

Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapın. Bunun için ılık suya bir tatlı kaşığı tuz karıştırın. Benzer etkiyi adaçayı gargarası ile de elde edebilirsiniz. Şiddetli boğaz ağrısında sarmısak metodunu deneyin. İki diş sarmısağı soyup sağ ve sol yanağınıza yerleştirin. Bir saat bekletip ardından ağzınızdan çıkarın.

Öksürük için:

Ballı sütü hepimiz çocukluğumuzdan biliriz, üstelik başarısı kanıtlanmış bir yöntemdir. Peki hiç ev yapımı bir öksürük şurubu denediniz mi? Büyük bir soğanı küçük küpler halinde doğrayıp yarım litre su ve 100 gr kızamık şekeri ile birlikte kısık ateşte kaynatın. Hazırladığınız şurubu bir süzgeçten geçirin. Günde birkaç kez kaşık kaşık için. Ev yapımı öksürük şurubu buzdolabında 1 - 2 gün dayanabilir.

Farklı ülkelerden ev yapımı reçeteler:

Her ülkenin kendine özgü kocakarı ilaçları vardır. Brezilya'da öksürüğe karşı, balta girmemiş ormanların ağaç kabukları çiğneniyor. İtalya'da Grappa'lı ballı sütün soğukalgınlığına iyi geldiği söyleniyor. Ruslar ballı süte votka ilave ediyor. Almanya'da ise ateşli hastalıklarda terlemek için sıcak bira veya ballı mürverşurubu içiliyor.

Üç soruda Soğukalgınlığı

Soğukalgınlığında klinik belirti, bulgular nelerdir?

Hastalığın bünyeye yerleşme süresi 24 ila 72 saat arasında değişebilir. İlk belirti kuru, kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Ateş normaldir veya hafifçe yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük. Koku ve tat duygusunun azalması, kulaklarda basınç hissi ve sesin kısılması gibi durumlara sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürebilir.

Hastalıktan korunma yöntemleri nelerdir?

Kapalı ve kalabalık yerlerde hastalık hızla yayılır. Fakat açık havada ve havalandır-ması iyi olan yerlerde bulunmak enfeksiyon riskini azal-tır. Virüsler mikrobun bulaştığı yerlerde (kapı tokmağı, telefon) canlı kalabildikleri için, bu yüzeylere temastan sonra virüslerin bulaşmaması açısından. Bunu engellemek için ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkamalısınız.

Soğukalgınlığında nasıl bir tedavi uygulanabilir?

Tedavi belirtilere göre yapılmalı, antibiyotik kullanıl-mamalıdır. Burun tıkanıklığını giderici sprey veya burun damlaları, öksürük giderici veya başağrısını önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca istirahat edilmesi ve stresten uzak durulması gerekir. Avrupa'da alternatif tedavi de kullanıyor. Mentol, çinko, içinde bir sülfür bileşiği olan Ajoenc'in etkisinden yararlanmak için sarmısak ve günde 1 - 2 gram C vitamini alınarak, antioksidan etkilerden yarar sağlanıyor.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 28.09.2004
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.