Sağlık

Soğuk dişlerinizi vurursa

Soğuk dişlerinizi vurursa

Sıcak yaz günlerinde ağız ve dişlerinden sorunu olanlar serinlemek isterken ızdırap çekebilirler.

Aşırı soğuk yenen gıdaların dişlerimiz üzerinde zararlı etkileri var mıdır?

Dişlerimiz kemiksi ve sert yapılarıyla cansız gibi görünürler. Halbuki iç yapılarında 'pulpa' adı verilen bir 'öz odası' var. Damar ve sinir içeren bu ince kanal odası, çocukluk yaşlarında (süt dişleri dönemi) daha geniştir. Ancak yaş ilerledikçe (daimi dişlerde) geriye çekilerek daralır. Sonuçta pulpa yapısındaki mikroskopik sinirler, yediğimiz gıdaların sıcak ve soğukluğundaki aşırılıkları algılamamızı sağlar. Yani ağzımıza büyük bir dondurma lokması veya çok sıcak bir çay yudumu aldığımızda, bizleri uyarır. Yani doğa, kendi içinde bu yolla bir koruma mekanizması oluşturmuştur.

Yani aşırı soğuk ve sıcağın dişler üzerine kötü etkisi yok mudur demek istiyorsunuz?

Çok soğuk ve çok sıcağa karşı diş ve ağız dokusu, kendi içinde bir uyarı mekanizması oluşturmuştur. Burada normal, çürüksüz ve diş eti sorunları olmayan bir ağzı tanımlamak istiyorum. Ancak dişlerde derin bir çürük, dişle uyumu bozulmuş bir eski dolgu veya diş eti çekilmeleri varsa ağıza alınacak aşırı soğuk ve sıcak gıdalar diş ağrıları oluşturabilirler. Ayrıca bu durumdaki dişlerde bu gıdaların içindeki tatlandırıcı ve şekerli maddeler de ağrılara neden olabilir.

Nasıl önlem alınabilir?

Düzenli diş fırçalama, sorunları önemli oranda azaltıyor. Çocuğun kendi dişlerini fırçalayabilme yaşı öncesinde anneler bu bakımı üstlenmeli ve bu alışkanlığı onlara ileriki yıllar için kazandırmalılar. Özellikle, şeker içeren meyve suları ve sütle beslenmeden hemen sonra, çocuklar uykuya yatırılmamalı. Biberonu tatlı gıdalara batırmak, biberonla çocuğu uyutmak, dişler üzerinde çürük olasılığını artırır. Mevsim itibari ile yenen dondurmaların da benzeri etkileri söz konusudur. Tabii dondurma çok güzel bir yiyecektir. Üstelik günümüzde yalnız yazları değil artık dört mevsim yenilmektedir. Ancak yedikten sonra devam eden bir ağrı söz konusuysa, ağız tetkik edilerek, varsa çürük ve diş eti sorunları giderilmeli. Buna rağmen dişler hala duyarlıysa hassas dişler için kullanılan diş macunları kullanılabilir.

Bu sorunların yaşanmaması için, dişlerin her gün fırçalanmalarını söylüyorsunuz. Zaten insanlar dişlerini fırçalamıyorlar mı?

Bilindiği gibi halen insan vücudunda en yaygın meydana gelen hastalık grubu, 'diş ve ağız çevresi' hastalıklarıdır. Yani bir insanın doğumu ile ölümü arasında, herhangi bir sebeple bir diş hekimine gitmemesi düşünülemez. Halbuki bu tedaviler oldukça pahalıdır. Bundan korunmanın veya bu sorunları en aza indirmenin yolu, dişlerin sabah-akşam hiç değilse iki kez, uygun bir fırça ve macunla fırçalanmalarıdır.

Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 07.08.2005
832
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.