Sağlık

Sizin depresyon tipiniz hangisi?

Sizin depresyon tipiniz hangisi?

Depresyon, kiminde melankolik, kiminde maskeli olarak ortaya çıkıyor. Bazen iştah kaybına yol açarken, bazısında aşırı yeme isteği uyandırıyor

Brain Quinn'in yazıp, Dr. Ayşe Esen Danacı'nın çevirdiği "Depresyon El Kitabı"nda hastalığın ana belirtileri ve çeşitleri şöyle sıralanıyor:

Melankolik depresyon: Derin bir haz kaybı... Erken uyanma, iştah ya da ciddi kilo kaybı, aşırı suçluluk.

Ajite depresyon: Hasta huzursuzdur ve yerinde duramaz. Sürekli hareket etmesi için rahatsız biçimde dürtüldüğü duygusuna sahiptir.

Maskeli depresyon: Kronik ağrılar. Çökkünlükten kurtulmak için işkoliklik. Eşya çalma, kumar, şüpheli yakınmalarla ameliyat geçirmek.

Katatonik: Hasta hareketsiz veya trans durumundaymış gibi görünebilir. Başkalarının söylediğini tekrarlayıp hareketlerini taklit edebilir.

Atipik depresyon: Çok fazla uyurlar. İştah ve kilo kaybı yerine tam tersi gerçekleşir. Eleştirildiklerindekendilerini yıkılmış hissederler.

Psikotik depresyon: Hasta, ölmeyi hak ettiğini söyleyen sesler duyduğunu söyler, halüsinasyonlar görür.

Çifte depresyon: Çökkün mizaç, karar verme yetisinde gerileme, ölüm düşüncesinin hakim olduğu majör depresif atakla görülür.
Yayın tarihi: 10.06.2002
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.