Sağlık

Siyah Çay Kalp Krizi Riskini Azaltabilir

Siyah Çay Kalp Krizi Riskini Azaltabilir

Ocakta demlediğiniz aslında daha uzun, daha sağlıklı bir hayat olabilir. Çay tutkunlarının ülkesi olan Suudi Arabistan'da 3.400'den fazla yetişkinin üzerinde yürütülen bir araştırmada günde 6 fincandan fazla siyah çay içenlerin bile damar tıkanıklığına yakalanma olasılıklarının, sigara içme, beslenme ve şişmanlık gibi öbür etkenler göz önünde bulundurulduğunda bile yüzde elliyi aşan bir oranda daha düşük olduğu bulundu.

Gerek yeşil, gerekse siyah çayda bulunan flavonoid adındaki antioksidanların kalp hastalıklarına karşı savaşta güçlü silahlar oldukları düşünülüyor. Tuxon'da bulunanUniversity of Arizona'da Dr. Iman A. Hakim'in başkanlık ettiği araştırmacılar 'Dünyanın en çok tüketilen içeceği olan çay bu antioksidanlar için zengin bir kaynak.' diye konuştular.
Bulgular 'Preventive Medicine' (Önleyici Tıp) adlı derginin ocak sayısında yayınlandı.
Peki çay içmek kalp sağlığına nasıl iyi geliyor? Araştırmalarda çayın içindeki flavonoidlerin, günde üç fincan çay içenlerde kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini %12 oranında azaltabileceği ortaya kondu. Araştırmacılar flavonoidlerin pıhtılaşma ve 'kalp damarlar sertliği' tehlikesini de zayıflatarak LDL ya da 'kötü kolesterol' oranını azaltabileceğini ileri sürüyorlar.
Nedeni her ne olursa olsun, sağlığına düşkün olanlar için çay sağlığın anahtarı olabilir.
Yayın tarihi: 02.01.2003
663
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.