Sağlık

Sivilceleriniz için güzellik salonuna gitmeyin

Sivilceleriniz için güzellik salonuna gitmeyin

Alnın veya yüzün başka yerinde önce kızaran, şişen sonra da cerahatla sevimsiz bir görüntüye dönüşen sivilceler keyif kaçırmaya yetiyor da artıyor bile...

Dr. Ayşe Özboya (Dermatoloji Uzmanı)

Sıkmak bir dert, öyle seyretmek ayrı dert... Özellikle başımızda kavak yellerinin estiği yıllarda...

Sivilceler hangi yaşlarda görülür?

'Akne', halk arasındaki adıyla sivilceler, toplum içinde en sık görülen deri hastalığı. Özelikle ergenlik dönemi diye adlandırdığımız hormonal değişikliklerin yoğun olduğu 12-18 yaşlarında sık görülüyor.

Ama yeni doğan bir bebekte ya da 60 yaşındaki bir insanda da rastlanabiliyor.

Beslenme ile ilişkisi var mı?

Yıllarca hastalar kola, fındık, fıstık, yağlı gıdalar gibi birçok besinden uzak durdu. Diyetler yaptılar.

Ancak yapılan araştırmalara göre, sivilce ile beslenme arasında bir bağlantı bulunmuyor. Hastalara öğüdüm; 'Eğer gıdalarda kişisel bir etkileşim hissetmiyorsanız, diyet yapmanıza gerek yok' yönünde.

Hormonlarla ilişkisi nedir?

Sivilce genel bir hastalık olup, hormonal değişimin yoğun olduğu ergenlik döneminde fazla görülür. Ancak bu hormonal bozukluk anlamına gelmez. 30-40 yaş arası kadınlarda bazen adet düzensizliği, tüylenme gibi sorunların da eklenmesiyle sivilce problemi yaşanabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Sivilce bir dönem değil hastalıktır. Hastalık olarak kabul edilip öyle tedavi edilmeli. Tedavide yağ dengesini düzenleyici kremler, solüsyonlar, antibakteriyel jeller kullanılabilir. Bunların uygun kombinasyonu; cildin yapısı, hastanın yaşı ve klinik durumuna göre belirlenir.

İltihaplı ve yaygın sivilcelerde ise ağızdan antibiotik kullanıyoruz. Hastaların aralıklı takibi ve tedavilerin uzun süreli yapılması uygun olur. En şiddetli formlarda ise ağızdan retinoik asit (A vitamini) sıkı kontrol altında verilir.

Sivilceler sadece yüzde mi görülür?

Sivilce yağ bezlerinin daha aktif olduğu bölgelerde, özellikle yüz, göğüs ve sırtta görülür. Daha çok yüzde T bölgesi diye adlandırdığımız alın, burun ve çene kısmında yoğunlaşır.

Tüm sivilceler için aynı tedaviyi uygulamak mümkün mü?

Her hasta ayrı bir birey olmakla birlikte, hepsinin cilt yapısı önce ayrıntılı olarak değerlendirilmeli. Daha sonra ise hangi ilaçların uygun olduğu belirlenmelir.

Tedaviler çoğunlukla uzun sürer, çünkü cilt ilaçlara geç yanıt verir. Bazen de yeni ilaç tedavilerinin uygulanması gerekir.

Sivilce tedavisinde yanlış yapılan uygulamalar nelerdir?

Bunların en başında güzellik salonlarında sivilce tedavisine çalışmaları geliyor. Güzellik salonları cildi iyileştirmekten çok kalıcı hasarlara yol açabilir. Bunun bir hastalık olduğu unutulmamalı ve dermatolog tarafından takibi yapılmalıdır.

Sivilcelilere yapılan öneriler nelerdir?

Cildinizle oynamayın, sıkmayın. Güzellik salonlarından uzak durun. Başka birinin tedavisini uygulamayın. Sivilceleriniz şiddetlenmeden ve vücudunuzda iz bırakmadan, en kısa sürede dermatoloğa başvurun.

Sivilcelerin cilt temizliği ve kozmetik ürünlerle ilişkisi nedir?

Ülkemizde doktor seçimiyle yazılan güvenilir ve etkin birtakım kozmetikler bulunuyor. Bunların seçimi ve hastalara reçete edilmesi dermatologlar tarafından yapılıyor. Yanlış bir ürün kullanılarak, problem ciddi boyutlara taşınabilir ya da kozmetiklerden destek alınarak tedavi süreci hızlandırılabilir.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 19.08.2004
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.