Sağlık

Sivilcelerden kurtulmak için yeni yöntem

Sivilcelerden kurtulmak için yeni yöntem

FDA tarafından onaylanan yeni bir alet, milyonlarca akne hastasının pürüzsüz bir cilte sahip olmasını sağlayabilecek. ClearLight Acne PhotoClearing Sistemi, akneyi azaltmak için FDA tarafından geliştirilen ilk ilaçsız tedavi niteliğinde olacak.Uzmanlar, tedavinin diğer akne tedavileri gibi yan etkilere sebep olmadan sonuca ulaştırdığını söylüyor.

Bazı dermatologların ışık veya lazerli tedavi kullanmalarına rağmen, ClearLight FDA tarafından onaylanan ilk sistem olacak.

New York Üniversitesi Tıp Okulu profesör asistanı dermatolog MD Linda Franks "Akneyi yok etmek için ışık dalga uzunluğu kullanmanın tüm konsepti heyean verici ve akne hastalarına tamamiyle yeni bir alternatif sunuyor" dedi.

Akne, insanların %80'ini hayatlarının en azından bir döneminde etkiliyor ve dermotologa başvuran insanların şikayetlerinin %30'unu akne problemleri oluşturuyor.

Yapılan akne tedavileri içerisinde oral antibiyotikler, akneye sebep olan bakterileri öldürmek ve iltihabı azaltmak için kullanılan kremler bulunuyor. Fakat, bütün akne bakterileri ışığa karşı hassasiyet, mide bulantısı gibi yan etkilere sebep olan antibiyotiklerden etkilenmiyor.

Uzmanlar, ClearLigt'ın P.aknelerini besleyen porphyrin denilen maddeleri cilt üzerinde hedefleyerek çalıştığını söylüyor. P. akne iltihaplı akneye en çok sebep olan nedenlerden birisi olarak biliniyor.

Lambaya benzeyen alet, yüksek yoğunlukta ve dar bantlı mavimsi ışığı, cilde zarar vermeden akne bakterisini bulmak ve yok etmek için yolluyor. Hastalar, ışığa 15 dakikalık seanslarda maruz kalıyorlar ve tedavi dört hafta boyunca sekiz seans sürüyor.

Günlük ilaçları ve krem tedavilerini içeren günümüzdeki tedavilerle karşılaştırıldığında uzmanlar ClearLight'ın çok daha kullanışlı olduğunu söylüyor.

Araştırmanın direktörü olan ve aletin klinik denemelerinde de bizzat bulunan New York Lazer ve Cilt Tedavisi Merkezi'nden MD PhD Macrene Alexiades-Armenakas "Bir anda ortaya çıkabiliyorlar. Özellikle ergenlik çağındaki gençlere ve kolej öğrencilerine büyük sıkıntı yaşatıyorlar" diye konuştu.

Alexiades-Armenakas yeni tedavinin daha hızlı sonuş verdiğini söylüyor. Antibiyotik tedavilerinde sonuç görebilmek için 12 hafta beklemeleri gerekiyor. Bunun yanında ClearLight ile birkaç hafta içerisinde sonuç alınıyor.

Alexiades-Armenakas, "Dört haftanın sonunda akne oranlarında göze çarpacak derecede düşüş kaydediliyor. Tedaviye devam edildikçe bu düşüşün devam ettiği görülüyor" dedi.

Daha önceden yayınlanan bir çalışmada P. akne oranlarında sekiz haftada % 69, 10 haftada ise %70 azalma görüldüğü kaydedilmişti. Alexiades-Armenakas, bu yeni sistem ile altı haftada çok daha iyi sonuçlar elde edildiğini belirtti ve "Yan etkilerden dolayı herhangi bir zararı da yok" dedi.

Franks, ışıklı tedavinin geliştirilmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu çünkü bu aletin gelecekteki çalışmalara da teşvik edici nitelikte olduğunu açıkladı. Fakat, suistimallere karşı da bir potansiyel olduğunu ve bunun dikkate alınması gerektiğini ekledi.

American Academiy of Dermatology sözcüsü de olan Franks, "Bu bir lazer aleti ve tıp eğitimi almamış insanlar tarafından da kullanılacaktır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 23.08.2002
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.