Sağlık

Sivilce psikolojiyi olumsuz etkiliyor!

Sivilce psikolojiyi olumsuz etkiliyor!

Sivilceden cildi olumsuz etkilenen kişiler, psikolojik olarak sosyal ortamlarda yalnızlık hissine kapılıyor.

Uzmanlar, dünyada en sık rastlanan cilt sorunu olan sivilcenin tedavisinde hedeflerinden birinin ciltte iz kalmasını önlemek olduğunu belirtiyor. Ciltteki bu görüntü nedeniyle bireylerin psikolojilerinin olumsuz etkilendiğine dikkati çeken uzmanlar, bu durumun yarattığı psikolojik sorunları ortadan kaldırmak için hastalığın tedavisinde mutlaka uzman hekimle işbirliği yapılması gerektiğini söylüyor.

Anadolu Üniversitesi Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Nüket Erdemli, tedavi yöntemlerinden bazılarının , bu görüntü nedeniyle bireylerin sosyal ortamlarda kendilerini yalnız hissetmelerini engellemek ve psikolojik sorunları ortadan kaldırmak olduğunu ifade etti. Deride bulunan yağ bezlerinden kaynaklanan sivilcelerin normal deri yüzeyinden atılması gerektiğini anlatan Erdemli, "Ancak, ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar. Bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Sivilcenin temel nedeni bu tıkanmadır" dedi.

Birden fazla çeşidi var

Derinin sıkça dezenfekte edilip temizlenmesinin bakteri oluşumunu engellemediğini anlatan Dr. Erdemli, bu bakterilerin yağ bezleri tıkalı olan kanallardan içeri girip hem varlıklarıyla hem de ortaya çıkardıkları birtakım kimyasal maddeler nedeniyle tıkanmış yağ bezinde iltihaba yol açabildiğini kaydetti. Dr. Erdemli, sivilcenin sadece kızarık şişliklerden oluşmadığına işaret ederek, şöyle devam etti: "İçindeki yağın kolayca dışarı çıkartılabildiği siyah noktalar, bunun tersi özellik taşıyan beyaz noktalar, içi cerahatle dolu küçük şişlikler ve içinde sert bir cisim olduğu izlenimini veren kistler ve nodüller vardır. Nodüller ve kistler iyileşmeleri esnasında bazen yara izi bırakabilirler. Sivilce, yağ bezlerinin sıklıkla bulunduğu bölgelerde, yani sadece yüzde göğüs ve sırtta da olabilir."

Yayın tarihi: 05.10.2003
814
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.