Sağlık

Sıvı sabun kullanın!

Sıvı sabun kullanın!

Uzmanlar tarafından halka açık yerlerde kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanılması öneriliyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belma Durupınar, kalıp sabunların yüzeylerinde bazı hastalık yapıcı bakterilerin belirli süre kalabildiklerini söyledi.

Durupınar, halka açık yerlerde kullanılan kalıp sabunların bazı hastalıkların bulaşmasına neden olduğunu belirterek, bu tür yerlerde mutlaka sıvı sabun kullanılması gerektiğini vurguladı.

Temasla bulaşan hastalıkların önüne geçebilmek için el temizliğinin önemine değinen Durupınar, kirli maddelere dokunulduğunda bu maddelerin yüzeyinde bulunan mikroorganizmaların kolayca ellere bulaştığını da belirtti.

Mikroorganizmalar bir başka kişiye geçebilir

Eller yıkanıncaya kadar mikroorganizmaların eller üzerinde canlı kaldığını vurgulayan Durupınar, "Ancak çoğalmazlar. Bu sırada ellerin tokalaşma ile başka biri veya cansız maddelerle temas etmesi durumunda hastalık yapıcı mikroorganizmalar bir başka kişiye veya nesneye geçebilir.

Eller yıkandığında ise eğer bu işe doğru şekilde yapılırsa hastalık yapıcı mikroorganizmalar uzaklaştırılabilir" dedi. Durupınar, elleri mikroorganizmalardan arındırmak için dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

Sıcak su kullanmaktan kaçının

"Eller yıkanırken ilk başta sıcak su kullanmaktan kaçınılması gerekir. Eller ıslatıldıktan sonra ele bir miktar sıvı sabun alınır. Sabunun elin tamamına ve parmak aralarına ulaşması gerekir. Eller sabunla iyice yıkandıktan sonra bol suyla durulanmalı ve kurulamak için kağıt havlu kullanılmalıdır."

Durupınar, sıvı sabun makinelerinin basma düğmeleri ve musluklarına çok sayıda kişinin temas ettiği düşünülerek buralarla temas edilirken de kağıt havlu kullanılmasını önerdi.
Yayın tarihi: 28.10.2006
1126
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.