Sağlık

Şişmanlık karaciğer kanserini tetikliyor

Şişmanlık karaciğer kanserini tetikliyor

Şişman kişilerde karaciğer kanserine daha fazla rastlanıldığı bildirildi.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Göral, şişmanlığın meme ve kalın barsak kanserine neden olduğunun yıllardır bilindiğini, ancak son zamanlarda buna karaciğer kanserinin de eklendiğini belirtti.

Düzensiz ve dengesiz beslenme ile fast-food ve stres gibi faktörlerin aşırı şişmanlığa neden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Göral, şöyle konuştu:

"Karaciğer kanseri yapan sebeplerin başında hepatit B ve C virüsü, alkol, yer fıstığı ile bazen de kırmızı pul biberde bulunan aflatoksin adı verilen madde gelmektedir. Şişmanlıkta, kanda bir takım kanser yapıcı veya kanser öncüsü maddeler salgılanmakta, çevresel ve genetik faktörlerin de etkisi ile karaciğerde kanser gelişmektedir. Şişman kişilerde karaciğer kanserine daha fazla rastlanılmaktadır. Özellikle uzun süreli şişmanlıklarda, karaciğer fonksiyon testleri zaman zaman yapılmalı ve 6 ayda bir karaciğerin ültrason ile incelenmesi gerekmektedir."

Prof. Dr. Göral, şişman kişilerin aşırı yemek, düzensiz beslenme ile yağlı gıdalardan uzak durması gerektiğini sözlerine ekledi
Yayın tarihi: 26.01.2005
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.